Повернулося тепло – повернулися й дрібні крилаті кровопивці, які не дають спокійно насолодитися барвами весни та пташиним співом на веранді чи балконі. Йдеться про комарів, як ви зрозуміли. Борються з ними по-різному: і хімічними репелентами, й народними засобами. Один із доступних варіантів – посадити поруч з місцем відпочинку духмяні рослини, що відлякують комарів.

Які ж саме квіти та трави допоможуть у боротьбі з неприємними шкідниками?

Цитронелла (Cymbopogon nardus)

Цитронелла є найпопулярнішою рослиною, яка відлякує комарів. Інші назви цієї духмяної трави: цимбопогон, лемонграс, лимонне сорго, лимонний злак. Деякі види виростають у висоту до 2 метрів. Ефірна олія цитронелли використовується у парфумерній промисловості, а також має інсектицидні властивості.

фото Pixabay

Цимбопогон можна висадити у горщики чи вазони або безпосередньо на клумбу. Ця трав’яниста рослина використовується у композиції з різними квітами. Може бути й центральним елементом на клумбі.

Читайте також: Декоративний город: краса та користь

Цитронелла любить сонячні місця, її необхідно регулярно та щедро поливати. Погано переносить низькі температури. Якщо рослина посаджена у горщик, подбайте про її зимівлю у приміщенні. 

Петунія (Petunia)

Різнобарвна петунія, якою так люблять прикрашати подвір’я та клумби у містах, виявляється не лише красива квітка, а й досить ефективний репелент. Ледь помітний лакричний запах цих трав’янистих рослин відлякує не тільки комарів, а також інших комах-шкідників: тлю, клопів, хрущів, листоїдів тощо.

фото Unsplach

Прикрасьте підвісними кашпо з петуніями свою терасу, веранду або балкон. Їх також можна розміщувати у контейнерах, на клумбах, рабатках тощо. Петунії люблять сонце і добре дренований легкий ґрунт.

Лаванда (Lavandula)

Запашна лаванда відома своїм заспокійливим ароматом. Характеризується насиченим цвітінням блакитного, фіолетового, рожевого або білого кольору. Засушені суцвіття також використовують для боротьби з міллю. Крім того, живі рослини ефективно відлякують комарів.

фото Pixabay

В Україні добре росте лаванда вузьколиста (L.angustifolia). Інші її назви: англійська, лікарська, вона ж ангустифолія. Цей вид краще переносить морозні зими, для неї підходять як чорноземи, так і піщані, кам’янисті та малопродуктивні ґрунти.

Настурція (Tropaeolum), або ж красоля

Червоні, жовті та оранжеві квіти настурції прикрашають сади й городи українців з 50-х років минулого століття. Кущові сорти використовують для оздоблення бордюрів вздовж стежок і садових доріжок. Плетисті сорти незамінні при декоруванні балконів, підвісних контейнерів, арок тощо. Красоля виробляє специфічну речовину, що відлякує комарів і деяких інших комах-шкідників (білокрилок, попелиць, садових клопів і колорадських жуків).

фото Unsplach

Настурцію висаджують у добре прогрітий дренований ґрунт. Для стимулювання цвітіння рослині потрібен гарний полив із подальшим підсушуванням. Правильне застосування мінеральних добрив гарантує довге цвітіння, водночас надлишок органіки впливає на збільшення зеленої маси.

Розмарин (Rosmarinus)

Розмарин – це доволі поширена пряність, аромат якої не переносять комарі. Поставте горщик з цією рослиною поруч з місцем вашого відпочинку і її запах буде відлякувати крилатих кровопивців. Щоб посилити ефект, достатньо розворушити кущик розмарину.

фото Pixabay

У відкритому ґрунті розмарин краще росте у південних регіонах. Або ж потрібно висаджувати його у місцях із достатньою кількістю сонця. Рослина не любить занадто щедрий полив і надмірну кількість добрив. На зиму його можна прикрити агроволокном.

Базилік (Ocimum basilicum), васильки справжні

Ще одна корисна пряність, запах якої відлякує комарів і кімнатних мух. Є кілька різновидів базиліку, які відрізняються забарвленням листків і запахом. Найпоширенішими є зелені васильки з ароматом лаврових листків з гвоздикою. 

фото Pixabay

В наших краях також часто зустрічаються рослини із синюватими листками, пахощі якої нагадують суміш духмяного перцю з чаєм, та з коричнувато-фіолетовим листям з ароматом гвоздики та м’яти.

фото Pixabay

Базилік можна виростити через розсаду або висівати насіння безпосередньо у відкритий ґрунт. Як і більшість пряних трав, він любить тепло та відкриті сонячні ділянки, захищені від протягів, з родючим добре дренованим ґрунтом. Зауважте, що на постійно вологих і важких ґрунтах рослина розвивається погано та гине.

М’ята (Mentha) 

Запашну м’яту можна використовувати не тільки у стравах і коктейлях, вона також чудово відлякує комарів. Завдяки ментолу – ефірній олії, що входить до складу цієї рослини – м’ята має привабливий аромат. Найбільш поширеними видами для вирощування в Україні вважаються м’ята перцева, довголиста та кучерява.

фото Pixabay

Рослина невибаглива у вирощуванні та догляді, добре зимує в наших умовах. Варто звернути увагу, що м’ята досить швидко розростається й захоплює нові ділянки саду чи городу. Схожі властивості має й меліса (Melissa).