Оскільки більшість людей в нашій країні під час пандемії COVID-19 знаходяться на карантині вдома, то й кількість використаного одягу суттєво зменшується. Але навіть домашні футболки, штани та халати з часом забруднюються й потребують прання. Чи є якісь нюанси в цій звичній домашній роботі, коли існує постійна загроза підчепити вірус?

Якщо стосовно особистої гігієни та правил поводження у людних місцях опублікована купа рекомендацій з компетентних джерел, то питання прання чомусь не висвічується.

Який час вірус COVID-19 зберігається на різних поверхнях

Дослідження американських науковців говорять про те, що коронавірус більш стійкий до впливу зовнішніх чинників у порівнянні, наприклад, з вірусами грипу. Було встановлено, що COVID-19 залишається життєздатним у повітрі до 3 годин, на мідних поверхнях він зберігає свою активність майже 4 години. Цілу добу (24 години) вірус може протриматися на картоні, а найдовше – до 2-3 днів – на виробах з пластику та неіржавіючої сталі.

Що ж до тканин, з яких виробляють одяг, точної інформації поки що немає. Існує припущення що на поверхні одягу коронавірус може зберігати активність до 12 годин. Когось така інформація налякає, а хтось зітхне з полегшенням.

Хороша новина: навіть зловісний COVID-19 без зайвих зусиль знищується звичайними дезінфікційними засобами з широкого асортименту сучасної побутової хімії.

Особливості прання під час пандемії коронавірусу

Американські центри контролю та профілактики захворювань (CDC) не пропонують якихось особливих рекомендацій щодо прання під час епідемії. Дотримуйтесь звичного для вас режиму, якщо у вашому домі немає хворих на COVID-19.

Якщо ж після повернення з магазину чи аптеки ви не впевнені, чи були поруч люди з інфекцією, то для власного спокою краще влаштувати додаткове прання.

  • Дотримуйтесь рекомендацій виробників одягу, але обирайте найвищий з можливих температурних режимів для кожної тканини.
  • Якщо у вас є сушарка, сушіть одяг в ній.
  • Якщо якісь речі можна прати тільки за допомогою делікатних програм (а вірус гине при 56°С), що не передбачають використання занадто гарячої води, – не панікуйте! Пам’ятайте, що засоби для прання мають бактерицидні властивості й деактивують мікроорганізми.
  • Для більшої впевненості, коли дозволяє склад тканини, використовуйте пральні порошки й гелі з відбілювальним ефектом.

Що робити з верхнім одягом

Не має потреби прати верхній одяг після кожного виходу за межі дому. До того ж, не у всіх є достатня кількість змінних курток і пальт. Та й не кожну тканину можна прати: деякі речі потребують професійної хімчистки.

Категорично не рекомендується заносити верхній одяг до житлових кімнат, краще залишати його у передпокої. Візьміть до уваги, що куртка чи пальто, в залежності від дизайну, може мати елементи не з тканини: ґудзики, блискавки, пряжки, металевий або пластиковий декор тощо. Такі деталі верхнього одягу не буде зайвим обробити дезінфектантом або протерти антибактеріальними серветками.

Що робити з одягом, якщо у людини підозрюється чи встановлений діагноз COVID-19

У ситуації, коли у людини виявлене захворювання на коронавірусну інфекцію чи є підозра в інфікуванні, брудний одяг, рушники та постільну білизну варто брати в руки тільки в захисних рукавичках. Складіть його в пластиковий пакет або кошик, які можна буде потім продезінфікувати.

Не струшуйте речі, щоб не поширювати можливо наявний вірус у повітрі. Під час прання дотримуйтесь тих самих рекомендацій, що і для іншого одягу. Прати чи не прати разом речі хворих і здорових людей – вирішуйте самостійно. У будь-якому випадку після прання та висихання у віруса не залишиться жодного шансу на виживання.

Рукавички після подібних маніпуляцій краще викинути. Те саме можна зробити й з пластиковим пакетом, або ж обробити його дезінфекційним розчином.

Як бачимо, дотримання елементарної обережності під час пандемії коронавірусу не потребує від вас надзусиль. Прання при цьому точно не збільшиться. Головне – не панікуйте!

Дотримуйтесь рекомендацій Міністерства охорони здоров’я та не хворійте!