Лебеді з автомобільних шин, пальми з пластикових пляшок, клумби в старих іржавих каструлях – кожен хоч раз зустрічався з цими проявами народної творчості. Реакція на декор зі сміття у всіх різна: одні захоплюються креативністю та заощадливим ставленням, інші – голосно обурюються неестетичністю подібних виробів.

З одного боку, це чудова можливість продемонструвати власну креативність і турботу про природу, зменшуючи кількість сміттєвих відходів. З іншого, якщо не звертати увагу на естетичну складову, виникає питання: а чи справді це хороша ідея, чи не отримаємо ми ще більше шкоди від не утилізованих вчасно шин або пластику?

З чого все почалося

Людина – істота, схильна до творчості. Це одна з характерних рис, що відрізняє нас від тварин. Всесвітня пропаганда екологічного мислення, що значно посилилася останніми роками, спонукає шукати креативні шляхи повторного використання вживаних предметів і матеріалів, серед яких і пластикові пляшки з автомобільними шинами.

Саме тут і постає питання, над яким мало хто замислюється: як впливає таке використання пластику та гуми на довкілля та здоров’я людини? Давайте спробуємо копнути трошки глибше, щоб скласти власну думку.

Декор зі сміття: вироби з пластикових пляшок на дачній ділянці

Безумовно, пластик – один з найвизначних винаходів людства. Він допомагає убезпечити від впливу зовнішніх чинників харчову та медичну продукцію, зменшує вартість перевезень за рахунок нижчої ваги упаковання тощо.

Одним з найпоширеніших пластикових виробів є ПЕТ-пляшки. Попри заклики виробників не використовувати їх повторно, люди все ж знаходять їм застосування. Правда, останнім часом вживані пластикові пляшки застосовують все більше для зберігання води для технічних потреб у тих місцевостях, де є проблеми з водопостачанням, або ж для поливу особливо тендітних рослин нагрітою на сонці водою.

Ще одним поширеним способом їхнього використання є створення садових скульптур і клумб власноруч. Якщо відкинути естетичну складову таких виробів, яка періодично викликає палкі дискусії у соцмережах, то варто замислитися: що ж відбувається з пластиком під впливом сонячного проміння та опадів.

Як відомо, пластик не розкладається повністю, але під впливом температури, ультрафіолету та різних рідин розпадається до маленьких часточок – мікропластику. Наскільки це шкідливо? Вчені ще продовжують вивчати наслідки потрапляння мікрочасток пластику у воду, а з неї – до організмів людини та тварин. Але вже зараз можна припустити, що нічого доброго накопичення чужорідних елементів в організмі живої істоти не принесе.

Тому замисліться, можливо краще пошукати для втілення творчих ідей інші матеріали, а пластикові пляшки здати на переробку.

Садовий декор зі сміття: вироби з автомобільної гуми

Садові скульптури та меблі, клумби із вживаних шин – все це може здатися практичною та цікавою ідеєю. Якщо не брати до уваги шкоду, яку вони можуть завдати. Небезпеку несуть і частинки шин, які виникають в процесі експлуатації та під впливом природних чинників, і хімічні речовини, що виділяються у повітря.

У заяві Всеукраїнської екологічної ліги наголошується на шкоді, яку завдають довкіллю та здоров’ю людини вживані автомобільні шини, виділяючи в повітря понад 120 отруйних хімічних речовин, серед яких є й канцерогени. Крім того, автомобільна гума бридка на дотик і, нагріваючись під сонячними променями, починає виділяти неприємний запах.

Тому, якщо ви вже націлились попри усі доводи створити щось із шин для власного саду чи дачної ділянки, то виберіть для цього затінене місце подалі від фруктових дерев та овочевих грядок.