Коли хочеться й краси, і користі на ділянці біля дому або на дачі, то декоративний город стане тим рішенням, що поєднає обидва бажання. Явище, відоме в Європі як “французький город”, поступово проникає й на наші терени. Особливо цей варіант сподобається тим, хто має невеликі земельні ділянки.

Погодьтеся, що кожна рослина по-своєму красива. Навіть картопля в період цвітіння виглядає привабливо. Тому не варто сумніватися, що з будь-яких овочевих чи пряних рослин можна сформувати красиву клумбу. А якщо ще й додати квіти для декоративного ефекту…

Як організувати декоративний город

Плануючи клумбу з овочевими рослинами, слід продумати її форму, розмір, огорожу тощо. Це потрібно для створення кращих умов догляду за грядками.

Клумба-город: найпоширеніші форми

Регулярний чи довільний стиль оформлення обрати для планування декоративного городу – залежить від форми земельної ділянки. Якщо вона має чіткі геометричні межі, то найпростіше сформувати клумби у вигляді прямокутників, квадратів, трикутників чи ромбів. В іншому випадку потрібно вмикати фантазію й розбивати місце для посадки рослин у вигляді абстрактних композицій.

Клумба, де вирощують овочі, не повинна бути занадто великою. Розмір потрібно планувати таким чином, щоб з будь-якого боку було зручно підходити та доглядати за рослинами чи збирати врожай.

Огорожа для декоративного городу

Огороджувальні конструкції для овочевих клумб використовують не лише заради декору, вони також захищають ґрунт від вимивання, перешкоджають проникненню домашніх тварин та деяких шкідників. Красиво виглядає жива огорожа з низькорослих кущів, наприклад, з самшиту. Але її потрібно час від часу підрізати.

Найчастіше огорожі роблять з таких матеріалів, як:

  • пластик (можна знайти цікаві декоративні варіанти), що характеризується стійкістю до впливу природних чинників;
  • каміння;
  • дерево, яке повинне бути оброблене протигрибковими засобами;
  • метал з антикорозійним захистом;
  • бетон.

Огорожу для клумби-городу вибирають відповідно до стилю усіх елементів, розташованих на ділянці.

Доріжки між овочевими клумбами

Галька або каміння – найкращий матеріал для оформлення доріжок між клумбами. Після дощів та поливу вони будуть залишатися чистими, а ґрунт не буде розноситься по всій ділянці. Такі доріжки значно спрощують догляд за рослинами, а також додають декоративності овочевому саду.

Які рослини можна посадити на декоративному городі

Для овочевих клумб рослини підбирають не тільки за користю чи красою, в першу чергу звертають увагу на умови вирощування. Сусіди по клумбі краще ростуть, коли мають однакові вимоги до ґрунту, рівня вологості та освітленості. Крім того, рослини повинні добре уживатися між собою.

Вдалими будуть такі поєднання городніх культур:

  • цибуля, салат, огірки, капуста, чорнобривці;
  • цибуля, морква, селера, салат, капуста;
  • буряк, огірки, суниця, шпинат, редис, крес-салат;
  • кущова квасоля, томати, буряк, шпинат, петрушка, базилік, м’ята, часник, чорнобривці;
  • кольрабі, огірки, цибуля, м’ята;
  • морква, салат, буряк, настурція;
  • капуста, цибуля, ромашка, календула;
  • баклажан, кущова квасоля, чебрець, базилік, салат;
  • перець салатний, майоран, меліса, м’ята, капуста, редис.

Під час формування клумб звертайте увагу на висоту рослини, виразність та колір квітів, декоративність листя тощо. Поєднуйте між собою овочі, квіти, пряно-ароматичні та лікарські рослини. Для заднього плану та акцентів зверніть увагу на яскраві квіти високорослих жоржин, амаранту, мальв чи рудбекій, ажурну зелень зонтичних кропу та фенхеля. З цією ж метою можна використовувати декоративні соняхи, ревінь, оман чи рицину.

Протягом літа радуватимуть своїми фарбами різноманітні сорти салатів, плоди томатів та перцю, всі відтінки зеленого різних видів капусти (цвітна, листова, кольрабі та броколі, синьокачанна та звична біла, декоративна капуста, схожа на троянду). Восени додадуть кольорів гарбузи. Надзвичайно красива рослина для овочевих клумб – арахіс, його листя та квіти дуже декоративні. Не менш ефектно виглядатимуть огірки та квасоля на шпалерах, мангольд (листовий буряк) з білими чи червоними черешками тощо.

Цікавих та корисних овочевих рослин, адаптованих до кліматичних умов України, зараз дуже багато, тож вибирати є з чого. Навіть якщо ви обмежитесь огірками-помідорами та петрушкою з кропом й додасте невибагливі квіти-однорічники, декоративний город стане для вас естетичним задоволенням та поставлятиме свіженькі вітаміни до столу.