Ґрунтопокривні рослини зазвичай низькорослі, вони ідеально підходять для покриття великих площ, запобігають ерозії та допомагають позбутися бур’янів. Вони можуть поширюватися через кореневища або кореневі пагони.

З точки зору дизайну ґрунтопокривні рослини працюють над тим, щоб з’єднати різні ділянки саду та заповнити прогалини в складних місцях. Створюючи щільні або мереживні килими, вони дозволяють трансформувати схили та майданчики, надають приємну альтернативу звичним газонам. Вони можуть пом’якшити жорсткий ландшафт, якщо їх посадити навколо доріжок і патіо. Також їх можна використовувати для створення більш природного вигляду вашого саду. 

Найкращі варіанти ґрунтопокривних рослин для саду

Обираючи рослини до смаку, варто не забувати про практичні нюанси пошуку ґрунтопокривних видів для саду. Вони стануть окрасою лише в ідеальних умовах і при регулярному догляді. Адже навіть найвитриваліші види у запущеній землі з бур’янами не виживуть і не розростуться. Тому не забувайте їх своєчасно розділяти, обрізати та пересаджувати. 

Які ж рослини порадують швидким зростанням і не будуть відбирати весь ваш час?

  • Бересклет Форчуна (Euonymus fortunei)
  • Глуха кропива плямиста (Lamium maculatum)
  • Горлянка повзуча (Ajuga reptans)
  • Очиток (Sedum)
  • Чебрець повзучий (Thymus serpyllum)

Бересклет (бруслина) Форчуна (Euonymus fortunei)

Ця декоративна рослина часто використовується як ґрунтопокривна. Вона має гарні зелені листки з білими або жовтими смугами, які восени набувають рожевого відтінку. Бересклет Форчуна добре росте у тіні або півтіні, тому його можна садити під деревами або біля стін будинків, здатен плестися по опорах і утворювати живоплоти.

фото Pixabay

Бересклет Форчуна походить з Азії, але добре адаптується до різних кліматичних умов. У нашій країні можна вирощувати такі види бересклета Форчуна, як:

  • Бересклет Форчуна ‘Emerald Gaiety’ має біло-зелене листя і компактний розмір. Дуже стійкий до морозу і хвороб.
  • Бересклет Форчуна ‘Emerald Gold’ має жовто-зелене листя і швидко росте. Потребує захисту від сильних морозів.
  • Бересклет Форчуна ‘Silver Queen’ має срібно-зелене листя з рожевим відтінком восени. Потребує сонячного місця для кращого забарвлення.

Бересклет Форчуна – це прекрасний вибір для оздоблення вашого саду. Він не вимогливий до умов вирощування, за ним легко доглядати. Просто регулярно поливайте його та обрізайте за потреби. Ви будете насолоджуватися красою барвистого листя протягом усього року!

Глуха кропива плямиста (Lamium maculatum)

Глуха кропива плямиста добре росте у тіні та не потребує особливого догляду.  Її декоративне листя з білими або рожевими смугами та квіти різних відтінків – від білого до фіолетового – можуть прикрасити будь-який сад. 

фото Pexels

Ця рослина підходить для озеленення піддеревних просторів, бордюрів, скельних садів і контейнерів. Глуха кропива плямиста має багато сортів, які відрізняються за формою і кольором листя і квітів та стійкі до морозу та засухи, тому можуть рости у кліматичних умовах України. 

Горлянка повзуча (Ajuga reptans)

Ця рослина чудово підходить для створення густого та красивого ґрунтового покриву. Вона швидко росте, має різноманітні кольори листя й квітне навесні синіми або рожевими квітами. Горлянка повзуча добре почувається в тіні або напівтіні, не вимагає особливого догляду й стійка до хвороб і шкідників. Ця рослина також має лікувальні властивості, тому використовується в народній медицині.


фото Pixabay

Горлянка повзуча чудово почувається у кліматичних умовах України, адже вона зимостійка, добре переносить низькі температури. Однак вона не любить заболоченого ґрунту і потребує доброго дренажу. Також варто уникати посадки горлянки повзучої на сонячних ділянках, де її листя може обпалитися.

Горлянка повзуча – це прекрасний вибір для озеленення вашого саду або балкона. Розмаїття кольору та форм листя цієї рослини прикрасить ваш сад, а ароматні квіти приваблять бджіл і метеликів.

Читайте також: Найкрасивіші однорічники: 10 видів квітів, що самостійно розсіюються на клумбі

Очиток (Sedum)

Для створення ґрунтопокривних композицій варто також використовувати невибагливий до ґрунту, стійкий до посухи, красивий та різноманітний очиток. Його можна вирощувати як на сонячних, так і на тіньових ділянках. Очиток добре поєднується з іншими рослинами й створює ефектний контраст за формою та кольором листя і квітів.


фото Pixabay

Серед популярних в Україні видів найчастіше зустрічаються:

  • Очиток кам’янистий (Sedum acre) – низькорослий вид з маленькими жовтими квітами, який добре покриває ґрунт і швидко розмножується. Він підходить для саджання на бордюрах та альпійських гірках.
  • Очиток гібридний (Sedum hybridum) – середньорослий вид з рожевими або червоними квітами, який утворює густий килим. Він підходить для саджання на рівних ділянках, між плиткою, також його можна вирощувати у контейнерах.
  • Очиток максимовича (Sedum maximowiczii) – високорослий вид з білими або рожевими квітами, який має декоративне листя з синюватим восковим нальотом. Він підходить для саджання на тлі стін, парканів, у великих групах.

Очитки не потребують особливого догляду. Їх достатньо поливати раз на тиждень у спекотну погоду. Ці рослини не бояться морозу, не потребує укриття на зиму. Очиток – це ідеальний варіант для тих, хто хоче мати красивий і невибагливий ґрунтопокривник у своєму саду.

Чебрець повзучий (Thymus serpyllum)

Чебрець повзучий не тільки прикрашає сад, але й має корисні властивості. Це багаторічна трав’яниста рослина з родини глухоквіткових, яка утворює густий килим з маленьких листочків і квітів рожевого, білого або фіолетового кольору. Його листя має приємний аромат. 

фото Pixabay

Чебрець добре росте на сонячних ділянках з водопроникним ґрунтом, стійкий до посухи, низьких температур і хвороб. Його можна використовувати для озеленення скельних садів, бордюрів, альпійських гірок або просто як декоративний елемент. Чебрець відомий своїми лікувальними властивостями: він має протизапальну, антисептичну, знеболювальну та збадьорливу дію. Листя та квіти додають до чаю, настоянок, виробляють з нього ефірні олії або використовують як приправи до страв.