Легко та просто підтримувати порядок на кухні можна тоді, коли до автоматизму напрацьовані деякі звички. З таким підходом не буде накопичуватися сміття та брудний посуд, а кухарське приладдя не буде хаотично захаращувати всі вільні поверхні. Та й сил і часу на приведення робочого простору до ладу йтиме менше.

Готування починайте з прибирання

На перший погляд, дивна порада. Але ви самі впевнитеся у її практичності. Виділіть кілька хвилин для того, щоб звільнити робочу поверхню від зайвих речей, розвантажити мийку та посудомийну машину. Кожен предмет краще відразу прибрати на відведене для нього місце: в цьому допоможе раціонально організована система зберігання.

фото Pinterest

Візьміть собі за правило, кожного разу перед готуванням їжі робити таке невеличке прибирання. Погодьтеся, що будь-яка робота йде швидше, якщо нічого не заважає рухам, а поверхня вільна від зайвих речей.

У будь-яку вільну хвилину мийте посуд

Процес приготування їжі складається з етапів, між якими бувають деякі паузи. Цих проміжків часу може не вистачити для серйозної роботи, але досить для того, щоб помити забруднений посуд. Наприклад, після того, як нарізали овочі – помийте дошку й ніж; збили тісто чи яйця – мийте вінчик або міксер; висипали з миски підготовану крупу – сполосніть миску.

фото Pinterest

Це дуже корисна звичка, яка допоможе не накопичувати брудний посуд і підтримувати порядок на кухні. Під час приготування такі дії виконуються майже непомітно. А, якщо залишити все на потім, то гора посуду, який потрібно перемити, може нажахати.

Заведіть собі невелику місткість для сміття

Під час приготування їжі частенько доводиться щось чистити, обрізати, звільняти від пакування. Сміттєве відро не завжди розташоване так, щоб до нього був легкий доступ у будь-яку мить. Тому подбайте про невелику місткість, куди можна швидко змахнути зі стільниці овочеві шкірки та інші відходи.

фото Pinterest

Цю проблему можна вирішити розташуванням якогось контейнера чи відерця у висувній шухляді під робочою поверхнею. Якщо такий варіант важко реалізувати на вашій кухні, то підготуйте заздалегідь якийсь пакет або пластикову місткість. Так ви не створюватимете безлад на кухні й зможете підтримувати чистоту на робочій стільниці та у мийці.

Захистіть простір навколо плити від бризок жиру

Під час смаження жирні бризки розлітаються на всі боки. Навіть миттєве прибирання після приготування не гарантує швидкого результату. Тому краще відразу подумати про захист плити, стін і стелі від крапель жиру й олії.

фото Pinterest

На сьогодні вже вигадали спеціальні захисні сітчасті кришки-екрани для сковорідок, спеціальні екрани з фольги, що обмежують місце приготування на плиті, захисні килимки з тефлону та інших термостійких матеріалів тощо. Власне, плиту можна прикрити й звичайною харчовою фольгою, власноруч прорізавши в ній дірки потрібного розміру для конфорок.

Не накопичуйте залишки їжі в холодильнику

Позапланове миття холодильника – це завжди час, який міг би піти на щось інше. Найчастіше так відбувається, коли у ньому з’являється неприємний запах від зіпсованих продуктів. Причиною цього може бути звичка перекладати у менший посуд залишки страв і забувати про них. 

фото Pinterest

Якщо немає можливості чи бажання доїсти ті самі пів тарілки борщу чи кілька ложок сиру, а викидати рука не підіймається, то ними можна нагодувати безпритульних тварин або відправити у компостну яму. Все ж більше користі.

Не залишайте брудний посуд на ранок

Ще однією причиною безладу є накопичення брудного посуду. Таке видовище здатне зіпсувати настрій вже зранку, коли ви заходите на кухню за першою чашкою кави або чаю. Але з цим можна боротися.

фото Pinterest

Виробіть у себе звичку не залишати немитий посуд на ніч. Кожному члену родини по силах вимити після себе чашку, ложку й тарілку. Якщо ви маєте посудомийку, то завдання значно спрощується: достатньо завантажити посуд та увімкнути потрібну програму.

Здається – нічого складного в цих діях немає. Залишається лише привчитись виконувати це автоматично.