Дочекавшись нарешті літнього тепла, ми стикаємось з його не зовсім приємними проявами. Наприклад, не кожен може похвалитися, що спокійно спить вночі, коли стіни оселі прогрілися за день, а нічна температура тримається на позначці +25°C. Що ж робити? Як забезпечити собі здоровий і комфортний сон у спеку?

Звичайно ж, першим на думку спадає кондиціонер. Але далеко не у всіх регіонах України аномальна спека триває протягом всього літа, щоб наважитися на додаткові витрати на покупку цього не надто дешевого побутового приладу.

Людство за часи свого існування накопичило багато хитрощів, які можуть полегшити життя при високих літніх температурах. Більшість з них не потребують якихось захмарних коштів.

Зменшуємо кількість тепла в оселі

Якщо ваші вікна виходять на південь, то подбайте про захист від сонця. Жалюзі, ролети, спеціальна плівка або штори блекаут захистять кімнату від прямого сонячного проміння.

Світло та електричні прилади також можуть нагрівати повітря в оселі. Тому завжди вимикайте те, чим ви зараз не користуєтесь. Також варто обмежити готування у духовці: воно, звичайно, швидко та смачно, але й температуру у приміщенні підвищує при цьому досить відчутно.

Провітрюємо

Увечері, коли температура на вулиці знижується, не забудьте провітрити свій дім. Відкривайте вікна, відчиняйте двері – створюйте протяг, щоб тепло вивітрилося. Якщо у вас є горище, то можна відкрити люк, що веде до нього. Тепле повітря підніметься вгору, звільнивши місце для більш прохолодного.

Шукаємо інше місце для сону

Деякі кімнати за день прогріваються настільки, що й кондиціонер не може в них достатньо охолодити повітря. Можливо, краще пошукати тимчасове місце для спання, де хоч трохи прохолодніше? 

Комфортна постіль у літню спеку

Іноді спека настільки дошкуляє та виснажує, що навіть вночі не вдається відпочити. Сон уривчастий, від задухи, не знаєш куди себе подіти. Чи можна якось зменшити вплив цих негативних факторів? Так.

  • Ковдри. Настав час таки прибрати теплі зимові ковдри подалі на антресолі або в комору. В теплу пору року вистачає легенького простирадла або покривала, щоб вкритися. Якщо ж без ковдри ви почуваєтесь некомфортно, то варто пошукати тоненькі літні варіанти.
  • Постільна білизна. Бавовна або інші натуральні матеріали краще поглинають вологу та відводять тепло вашого тіла. Полікотон, акрил і різні види віскози – штучні матеріали, вони не зможуть якісно впоратися з цим завданням.
  • Подушка. Для охолодження подушки можна спробувати один цікавий спосіб: охолодіть свою наволочку перед сном у холодильнику чи морозильнику. Використовуйте для цього герметичні пакети, щоб вона залишилася сухою. Можна також купити спеціальну подушку з гелевим наповнювачем, що поглинає зайве тепло й охолоджує вашу шкіру. 

До речі, сучасна промисловість випускає також ковдри та матраци з охолоджувальним гелевим наповнювачем. Але це задоволення не з дешевих.

Який одяг краще використовувати для сну влітку?

Хтось дотримується думки, що краще нічого не вдягати. Але навіть такий варіант не врятує вас від спеки. Найкраще спати у легеньких бавовняних піжамах, нічних сорочках, майках або футболках, оскільки натуральні тканини поглинають потовиділення.

Можна також використовувати трюк з охолодженням шкарпеток перед сном у холодильнику. Це охолодить ваші ноги та знизить температуру тіла.

Якщо у вас довге волосся, його краще зібрати перед сном. Так воно не буде липнути до шкіри й перегрівати організм.

Вмикаємо вентилятор

Сучасні моделі вентиляторів у вигляді колон або кліматичних комплексів здатні суттєво покращити атмосферу у спальні.

По-перше, вони мають функцію “нічний режим”, коли й так невеликий рівень шуму знижується ще більше й не заважає спати.

По-друге, їх можна налаштувати на вимикання через деякий час. Наприклад, ближче до ранку, коди температура повітря падає. Або ж вимкнути, не встаючи з ліжка, пультом дистанційного керування.

По-третє, в таких моделях передбачені спеціальні відсіки для води або льоду, за допомогою яких повітря у спальні зволожується та охолоджується.

Єдиною вадою вентиляторів можна вважати те, що при +36°C і вище вони не дуже ефективні, оскільки переміщення теплого повітря, близького до температури тіла не дає відчуття свіжості та охолодження.

Які ще способи роблять сон комфортнішим у спеку

Ні – зайвим рухам! Не метушіться у ліжку, щоб не підвищувати температуру тіла. Намагайтеся лежати спокійно, спробуйте медитацію або думайте про щось хороше, поки не заснете.

Ванна або душ. Щоб охолодити тіло, прийміть прохолодну ванну або душ перед сном.

Вода. Побільше пийте звичайної води у спекотні дні, щоб підтримувати терморегуляцію організму. Тримайте на тумбочці біля ліжка склянку з водою.

Їжа та напої. Не переїдайте перед сном. Утримайтесь від споживання кофеїновмісних напоїв та алкоголю.

Ефірні масла. Спробуйте заспокійливі та розслаблюючі ефірні олії, якщо у вас немає алергії. Наприклад, аромат лаванди сприяє спокійному сну. Додайте кілька крапель ароматичної олії у воду й розпиліть за допомогою розбризкувача навколо ліжка.

І завжди пам’ятайте, що спека – то не назавжди!