Популярні нині декоративні городи не тільки задовольняють естетичні потреби, але й допомагають уберегти корисні овочі від шкідників без надмірного використання отрутохімікатів. А допоможуть у цьому квіти-захисники, які й овочеву клумбу прикрасять, і від різної напасті вбережуть.

Більшість з цих рослин вам давно відома, просто ви ніколи не розглядали їхню роль саме з цієї позиції. Отже, 7 квітів, здатних захистити овочі однією своєю присутністю.

Чорнобривці (Tagetes)

Оспівані в українських піснях невибагливі квіти, що радують своїм цвітінням до пізньої осені, в той самий час відлякують своїми фітонцидами попелиць і колорадських жуків. Чорнобривці також захищають рослини від ґрунтових шкідників, таких як нематоди, дротянка, личинки хруща тощо. Не люблять цю рослину й довгоносики та цибулеві мухи.

Для досягнення максимального ефекту посадіть чорнобривці між рядками капусти, помідорів, салату, цибулі, баклажанів, полуниці, біля троянд або поруч з полуницею. Це стане хорошим захистом від вище перерахованих шкідників.

Календула або нагідки лікарські (Calendula officinalis)

Відомі з дитинства квіточки жовтого чи помаранчевого кольору не тільки активно використовують у фармацевтичній та косметичній промисловості, але й висаджують на городах для відлякування шкідників.

Якщо посіяти календулу між рядками картоплі або помідорів, то кількість колорадського жука, що зазіхає на ваш майбутній урожай, значно зменшиться. Нагідки врятують від кліщів і нематод насадження капусти та перцю, а від полуниці та кропу їхній запах буде відганяти шкідливих комах.

Настурція, вона ж – красоля (Tropaeolum)

Хтось вже пробував цю дивовижну квітку використовувати у своїх кулінарних експериментах (квіти, листя та насіння мають цікавий гоструватий смак), але не кожен знає про її користь у боротьбі зі шкідниками рослин.

Красоля, висаджена поруч з грядками, захистить вашу капусту від білокрилок, а поблизу входу до теплиці – не допустить цих шкідливих комах до посадок помідорів. Півонії ця квітка збереже від грибкових захворювань, а плодові дерева – від шкідників, що піднімаються стовбуром від землі.

Петунія (Petunia)

Важко буде знайти людину, що не має жодної уяви про петунію. Ці рослини, що рясно квітнуть упродовж всього літа, прикрашають і клумби приватних садиб, і слугують красивим оздобленням міських площ і вулиць.

Петунія – надійний захисник бобових майже від будь-яких шкідників і хвороб. Ця квітка також вбереже редис, ріпу, дайкон і пекінську капусту від хрестоцвітої блішки, а айстри – від фузаріозу.

Пеларгонія, або калачики (Pelargonium)

Квіти всіх відтінків червоного та рожевого прикрашають наші оселі, балкони та клумби. Пеларгонію для оздоблення інтер’єрів і вулиць використовують з давніх-давен.

Її специфічний аромат не тільки дезінфікує повітря в приміщенні та відганяє мух, але й здатен убезпечити ягідні культури, такі як полуниця та малина, від шкідливих комах.

Лаванда (Lavandula)

Невеликий кущик з фіолетовими суцвіттями у багатьох асоціюється зі Середземним морем або Кримом, з відпочинком і розслабленням.

Ніжний і приємний аромат лаванди, що так цінується людьми, абсолютно не подобається попелицям, мурахам, слимакам і комарам. Поєднуючи цю рослини на клумбах з трояндами – отримаєте естетичну насолоду і вбережете королеву квітів від різних шкідників.

Пижмо звичайне (Tanacetum vulgare)

Цю багаторічну лікарську рослину не надто шанують городники, вважаючи бур’яном. А дарма! Ефірні речовини пижма токсичні для багатьох городніх шкідників.

Його запах відлякує колорадських жуків, мідяницю, капустяного білана, цибульну муху, довгоносиків і кліщів. Пижмо також стане перешкодою для мурах, а посаджене навколо яблунь – збереже їх від яблуневих плодожерок.

Гарного всім урожаю та задоволення від вирощування й споглядання своїх городів і клумб!