Літня кухня завжди була звичним атрибутом українського подвір’я. Найчастіше її облаштовували в невеликій окремій будівлі, інколи – просто неба. Зрозуміло, що в ті часи такий підхід був обумовлений необхідністю зберігати притомний мікроклімат в хаті у літню спеку. А що зараз?

фото Pinterest

Як не дивно, але ця ідея не втратила своєї актуальності. Більш того, в наш час, коли вільне пересування людей обмежене черговими локдаунами, літня кухня стає привабливим варіантом для власників дач і будинків.

Якими бувають літні кухні

Сучасні літні кухні облаштовують на верандах і терасах, в альтанках і павільйонах, під відкритим небом  і в маленьких будиночках. Вони можуть бути розташовані близько до житла або у мальовничому куточку саду.

Розрізняють два найпоширеніші типи літніх кухонь:

  • відкрита;
  • закрита.

Відкритий варіант можна нічим не обмежувати або облаштувати під навісом чи обмежити однією-двома стінами. Як захист від вітру та інших атмосферних явищ можна також використовувати розсувні конструкції або знімні перегородки, брезент або щільну тканину, ролети.

фото Pinterest

Закритий варіант передбачає розташування зони приготування в окремому приміщенні з хорошою вентиляцією (природною чи штучною).

Відкрита літня кухня: які чинники варто врахувати

Облаштовуючи літню кухню на подвір’ї чи в саду, варто приділити увагу кільком моментам. Вибір правильного місця гарантуватиме зручну експлуатацію та затишний відпочинок. Що ж саме потрібно врахувати?

Комунікації для літньої кухні

В залежності від того, збираєтесь ви готувати на відкритому вогні чи вам для цього потрібен газ або електрика, необхідно звернути увагу на доступність і віддаленість комунікацій. Врахуйте відстань до газогону або електромережі, можливість, складність і вартість робіт з приєднання до них.

фото Pinterest

Електрика також може знадобитися для освітлення кухні чи зони відпочинку у вечірній час.

фото Pinterest

Якщо для задуманого проєкту знадобляться дрова чи вугілля, оцініть, наскільки легко їх можна буде підвезти або піднести до літньої кухні. Також варто створити місце для їхнього зберігання.

фото Pinterest

Не менш важливою є доступність води. Для дотримання чистоти та гігієни на літній кухні непогано б було підвести до неї водогін і забезпечити відведення стоків. Якщо такої можливості немає, то подумайте, як краще організувати постачання води.

Безпека на літній кухні

Одним з найважливіших завдань є організація безпечного простору на літній кухні. Сюди варто віднести й дотримання протипожежних правил, й можливість надати першу допомогу при травмуванні чи інших проблемах зі здоров’ям. Крім того, варто ретельно обирати будівельні матеріали, стійкі до впливу вологи, мікроорганізмів, прямого сонячного проміння, тепла й холоду.

фото Pinterest

Дерев’яні літні кухні варто обробити спеціальними вогнезахисними засобами для деревини. Якщо ви плануєте готувати на мангалі, у печі або барбекю, розташуйте свою кухню не ближче ніж 10 метрів до легкозаймистих будівель. Не завадить також придбати вогнегасник.

фото Pinterest

Якщо для приготування будуть застосовуватися газові або електричні пічки, обов’язково проконсультуйтеся з відповідними комунальними службами з приводу дотримання правил безпеки. Використання газового балона потребує наявності спеціального місця, де він буде убезпечений від впливу прямого сонячного проміння та інших шкідливих чинників.

Не варто також ігнорувати необхідність збереження якості та свіжості продуктів. Під час приготування їх необхідно захищати від контакту з комахами та тваринами, які можуть бути переносниками інфекційних захворювань.

Забезпечення комфортних умов

Зазвичай поруч з літньою кухнею розташовують обідню зону. Тому дуже важливо, щоб ніщо не заважало комфортному відпочинку. Що саме може спричинити незручності?

Автомагістралі зі жвавим рухом: це не тільки шум, що дратує, але й вихлопні гази, що отруюють організм. Якщо поруч з домом чи дачею проходить така дорога, то літню кухню краще будувати якомога далі від неї.

Господарські будівлі з домашніми тваринами та птицею: сморід від них не покращить настрій, а ще й зіпсує насолоду від смачних страв. Варто не тільки врахувати відстань від таких будов, але й панівні вітри на вашій ділянці, які можуть принести неприємні запахи. Те саме стосується й розташованих на ділянці вигрібних і компостних ям.

Відсутність дерев: погодьтеся, що готувати у затінку набагато приємніше, ніж під пекучим сонцем. Якщо розташування літньої кухні під кронами дерев неможливе, то для захисту від сонячних променів будують навіс, прикривають майданчик для приготування москітною сіткою або тканиною. Як варіант можна створити перголи з виткими рослинами.

Літня кухня: на чому готувати

Яку піч використовувати на літній кухні, залежить від поставлених завдань. Якщо ви збираєтесь лише час від часу влаштовувати пікніки та посиденьки у вузькому колі, то достатньо буде подбати про встановлення мангалу, барбекю або грилю. Для поціновувачів піци теж є спеціальне обладнання.

фото Homes & Gardens

У випадку, коли планується перенесення процесу приготування їжі на весь теплий період року, то вам знадобиться електрична або газова піч. Також не відкидаємо варіант пічки на дровах чи вугіллі. Але розведення та підтримання вогню в ній – це додаткова морока, яка жодним чином не спрощує процес куховарства й не робить його комфортнішим.

Фотоідеї для натхнення

Пропонуємо цікаві фотоідеї для облаштування літньої кухні, якими поділилися користувачі інтернету з різних куточків світу. Можливо, щось із запропонованого допоможе і вам втілити свої задумки у життя.

фото Pinterest
фото Pinterest
фото Pinterest
фото Pinterest
фото Pinterest
фото Pinterest
фото Pinterest
фото Pinterest
фото Pinterest
фото Pinterest
фото Pinterest
фото Pinterest