Функціональна тераса – чудове місце для літніх вечірок і барбекю. Піднесений над рівнем землі майданчик, який і є основою тераси, може бути відкритим або з дахом, обмежений огорожею чи взагалі без неї. Терасна конструкція може бути прибудованою до будинку чи розташованою окремо, плоскою чи багаторівневою.

Розглянемо найпопулярніші види терас та їхнє облаштування. Це допоможе визначитися, якщо ви запланували будівництво на дачній ділянці або біля дому.

Закрита тераса: відпочинок і в спеку, і в мороз

Повністю закрита тераса – це споруда зі стінами й дахом. Розташовують її частіше як окрему будівлю, але й варіант поруч з будинком теж досить поширений. Закрита конструкція такої тераси дає можливість не зважати на примхи погоди: навіть дощ не завадить гарному відпочинку.

Одним із недоліків закритого майданчика можна вважати обмежену інсоляцію. Якщо залишити віконні отвори без скла, це врятує від недостатнього освітлення та задухи. Але в такому рішенні криється інша небезпека – вільний доступ комах. Комарів та мух людство не вважає найприємнішими представниками тваринного світу, бо укуси, інфекції та псування продуктів значно погіршують якість життя та негативно впливають на рівень комфорту.

Виходом із ситуації стане встановлення москітних сіток або розсувного скляного фасаду. Розсувні панелі також вбережуть меблі від злив, туманів і роси, які підвищують рівень вологості у повітрі. Надмірна вогкість може пошкодити дивани, крісла та подушки.

Не дуже практичне, але естетично привабливе, рішення – використання текстильних драпірувань і штор. Від дощу вони вас, звісно, не захистять, але допоможуть створити романтичний настрій і сховатися від настирливих поглядів занадто цікавих сусідів. Додатковим клопотом буде необхідність періодичного прання, бо тканинні завіси накопичують пил і бруд.

Засклена тераса: простір і світло

Компромісом між стінами й відкритим майданчиком є засклені тераси. Багато світла, можливість милуватися садом, відчуття нічим не обмеженого простору – значні переваги такої конструкції. Єдиний, але вагомий, недолік такої тераси – задуха у сонячний день.

Але ця проблема досить просто вирішується облаштуванням розсувних або складаних перегородок. Кількість може варіюватися від однієї до трьох. Почергово відкриваючи ту чи іншу стіну, ви забезпечити приплив свіжого повітря.

Напіввідкрита тераса: затишний куточок

Напіввідкриті тераси без стін зазвичай обмежені в розмірах. Це чудове місце для відпочинку у хорошу погоду: свіже повітря та сонячне світло безперешкодно проникають у кожен куточок. Якщо ще й дах зробити з прозорих матеріалів (органічного скла чи полікарбонату), то ввечері можна спостерігати за зорями.

Візуальним бар’єром від чужих очей можуть стати текстильні завіси або виткі рослини. Перед негодою меблі варто накрити вологонепроникними чохлами або прибрати до захищеного приміщення.

Ще один різновид напіввідкритої тераси – зі стінами, але без даху. Їх будують у вітряних місцях або коли поруч досить людно. Для стін використовують камінь, бетон, дерево. Як варіант можна облаштувати решітку, увиту декоративними ліанами.

Відкрита тераса: практично та бюджетно

Бюджетний варіант, що не потребує значних зусиль для облаштування, – це відкрита тераса без стелі та стін. Добре облаштований майданчик із забетонованою підлогою чудово підходить для відпочинку. На ньому розміщують садові меблі, вазони з квітами, парасольки від сонця та інші декоративні аксесуари.

Як варіант, підлога також може бути вистелена дерев’яними дошками або гравієм. Меблі для відкритої тераси прийнятніші з металу або пластику, вони не псуються під впливом погодних чинників. Якщо ж вам миліші дерев’яні меблі, то їх необхідно обробити спеціальним захисним складом від гниття. Не забувайте на ніч і перед дощем заносити у будинок подушки та пледи.

Поруч з такою терасою нерідко встановлюють мангал, барбекю або будують піч. Відкриті майданчики практично розташовувати поруч з басейном. Іноді їх облаштовують на дахах будівель.