Коли мороз та заметілі вже набридли, ще й сонце не так часто вигулькує з-за хмар, створіть міні-сад – свій власний шматочок літа. Композиції з мініатюрних кімнатних рослин чудово почуваються в домашніх умовах, розростаються й радують око цілий рік.

Для того, щоб стати власником такого дива, багато не треба. Знадобляться мінімальні навички квітникаря та фантазія. Яким саме буде ваш міні-сад, залежить від ваших бажань. Можна обмежитись поєднанням декількох оригінальних декоративних рослин або створити сюжетну композицію.

Якими бувають міні-сади

Найчастіше можна зустріти два різновиди: відкриті та закриті міні-сади.

Відкритий міні-сад створюють у будь-якому посуді. Рослини висаджують у керамічні та пластикові горщики. Можна використовувати місткості з металу, дерева, скла, порцеляни тощо. Більшість таких матеріалів дає можливість зробити у дні дренажні отвори, щоб не накопичувалася волога, надлишок якої може призвести до загнивання кореневої системи.

Закритий міні-сад ще називають флораріум або тераріум. Для таких композицій придатні закриті скляні посудини, що обмежують вплив зовнішніх факторів. В них створюється особливий мікроклімат з температурою та вологістю, що повністю задовольняє потреби рослин. Це можуть бути як спеціально вироблені з цією метою місткості, так і банки, пляшки, невеликі акваріуми.

Які рослини можна використовувати для створення міні-саду

Для тематичних композицій обирають рослини з дрібним листям і повільним зростанням. Обов’язково при цьому враховують сумісність різних видів, вимоги до поливу, освітлення та ґрунту.

Сукуленти – ідеальний варіант для створення міні-саду. Більшість рослин достатньо мініатюрні, розростаються не надто швидко, не потребують особливого догляду. Добре почуваються і на відкритому повітрі, і у флораріумах. Розмаїття форм та кольорів цих невибагливих рослинок дає потужний поштовх фантазії. Красули, гастерії, очитки, молочаї, хавортії та багато інших видів у поєднанні з декоративними елементами, камінцями та піском допоможуть створити свій унікальний світ на обмеженій площі квіткового вазона.

Кактуси також чудово підходять для створення міні-саду. Їх можна поєднувати з тими ж сукулентами. З кактусами можна зробити пустельний пейзаж, пляж тощо.

Для флораріума підійдуть вологолюбні рослини, такі як традесканції, пілеї, фітонії, солейролія. Вони мають дрібне листячко й добре розростаються, створюючи своєрідні джунглі у скляній посудині.

Підбираючи рослини для мініатюрного саду, звернуть увагу на карликові види фікусів і молоді екземпляри драцен. Вони стануть фокусом відкритої композиції.

Практичні поради з облаштування міні-саду

  1. Ґрунт, дренаж – необхідні складові для створення міні саду. Якщо плануєте садити рослини не в скляний посуд, перевірте наявність дренажних отворів. Якщо вони відсутні, то їх нескладно зробити самостійно.
  2. Вибирайте ґрунтову суміш, рекомендовану для рослин, що будуть у вашій композиції.
  3. Після посадки та декорування дайте готовому міні-саду час для акліматизації. Не виставляйте вазон відразу на підвіконня під прямі сонячні промені, щоб рослини не загинули.
  4. Не використовуйте для декору занадто велике каміння. Краще віддайте перевагу дрібним камінцям.
  5. Не забувайте про своєчасну обрізку. Рослини, що занадто розрослися, можуть звести ваші старання зі створення шедевру нанівець.
  6. Якщо рослина виросла і їй вже тісно у горщику поруч з іншими представниками флори, пересадіть її в окремий вазон. Місце, що звільнилося, заповніть меншим екземпляром. Або взагалі іншим видом.
  7. Підживлюйте рослини час від часу. Взимку це рекомендується робити 1-2 рази на місяць.

Подбайте про безпеку: розташуйте свій міні-сад в такому місці, щоб до нього не могли дістатися маленькі діти та домашні тварини. Особливо, якщо композиція створена у скляному посуді.

Створіть міні-сад у вигляді куточку пустелі чи лісу, дачі, пляжу чи казкового замку. Для декору можна використовувати як спеціальні фігурки, так і дитячі іграшки або власноруч створені елементи. Насолоджуйтесь своїм маленьким світом!