Споглядання привабливої квітучої клумби – суцільне задоволення. Але то часу не вистачає, щоб посіяти квіти, то здається, що то надто складно. Різнобарвні однорічники, що розсіюються самі, – чудове рішення для невпевнених квітникарів-початківців. Вам достатньо докласти зусилля для посіву квітів лише один раз, і рік за роком вони сходитимуть знову і знову.

Пропонуємо звернути увагу на невибагливі, але ефектні квіти-однорічники, які прикрашатимуть вашу клумбу впродовж літа й до холодів. До речі, такі рослини й коштують не дуже дорого.

1. Духмяні хвилі алісуму (Alyssum)

Низькорослу грунтопокривну рослину з дрібними квіточками, зібраними у китиці, можна зустріти на клумбах, альпійських гірках, у контейнерах і горщиках на підвіконні чи на балконі тощо. Алісум швидко розростається, вкриваючи білими, рожевими, бузковими, жовтими чи фіолетовими хвилями все довкола. Нагріті сонцем квіти наповнюють повітря духмяним медовим ароматом. Алісум квітне з початку літа й до першого снігу.

2. Яскраві фарби календули (Calendula officinalis)

Відомі з дитинства нагідки (календула) своїми оранжево-червоними або жовтими квітами прикрасять сад, привносячи виразні сонячні фарби у кольорове розмаїття клумб. Вони також розсіюють насіння, здатне пережити зиму та зійти наступного року. Квітнуть з червня та до перших холодів. Хоча поодинокі квіти можна зустріти й у грудні, якщо немає сильних морозів та великої кількості снігу. Календула відома як антисептик і часто використовується в народній медицині.

3. Приваблива блакить волошок (Centaurea)

Волошки більшість сприймає як бур’ян, який можна зустріти серед жита чи пшениці у полі. Але з не меншим успіхом цю невибагливу квітку можна поселити у своєму саду. Цвіте вона у перші два місяці літа: червень-липень, а деякі екземпляри зустрічаються до самої осені. Схожість насіння зберігається впродовж 10 років. Квіти представлені у широкій палітрі синього кольору: від біло-блакитного до фіолетового. Волошка – один із символів України, і входить до складу традиційного українського вінка.

4. Загадкова клеома (Cleome)

Клеому не часто зустрінеш на українських клумбах. А дарма! Високоросла (до 150 см) рослина з ніжно-рожевими, бузковими або білими квітами незвичної форми додасть південноамериканської екзотики вашому саду. Не схожий на квітковий аромат клеоми відлякує шкідливих комах. Найкраще росте у добре освітлених сонцем місцях, любить тепло.

5. Сонячний шовк кореопсису (Coreopsis tinctoria)

Багата палітра багаторічних сортів кореопсису, можливо й більш різноманітна, але не варто забувати про існування однорічників серед представників цього виду. Яскраві, ніжні на дотик пелюстки кореопсису фарбувального з темно-коричневою серединкою прикрасять клумби та квітники різних форм і видів. Рослини сягають у висоту 15-40 см, квітнуть впродовж всього літа. Можуть рости як на сонячних ділянках, так і у затінку.

6. М’які пастелі космеї (Cosmos)

Космея (мексиканська айстра) – ще одна недооцінена багатьма початківцями квітка. Воно й не дивно, бо звичні рослини не завжди викликають захоплення. Можливо поодинокі квіточки й не виглядають занадто привабливими, але у групових посадках поєднання ажурного листя та пастельних відтінків простих квітів справляють неймовірне враження.

Квітуча рослина також ефектно виглядає у декоративних горщиках, а нові досягнення селекціонерів у виведенні двоколірних сортів примусять змінити думку про простачку космею навіть закоренілих скептиків.

7. Біло-зелені фарби молочаю (Euphorbia marginata)

Один з різновидів величезного сімейства молочаїв – молочай облямований, – трав’яниста однорічна рослина з біло-зеленим листям, що прижилася у наших широтах. Його ще називають “гірський сніг”, “кришталь” або “гірські вершини”. Квітне у липні-серпні, квіточки досить непримітні, але у поєднанні з декоративним листям виглядають дуже красиво. Рослина невибаглива, ефектна як сама собою, так і в комбінаціях з більш яскравими квітами.

8. Малопа (Malope trifida) із сімейства Мальвових

Високий однорічник (100-150) з досить великими квітами (9-10 см в діаметрі) здатен скласти конкуренцію відомій усім мальві. Період цвітіння: червень – вересень (інколи до перших приморозків). Квіти малопи червоних та рожевих відтінків чудово поєднуються з білими айстрами, флоксами та ромашками.

9. Нігела (Nigella): чорнушка або чорний кмин

Трав’яниста рослина з поодинокими крупними квітами білого, блакитного або синього кольору. Деякі сорти з червоними квітами. Суцвіття нагадують зірку й ефектно виглядають серед ажурного зеленого листя. Більш відома серед любителів народної медицини. Насіння також використовують як пряність при випічці хліба, у квашенні та солінні овочів (капусти, огірків, кавунів тощо).

10. Червоні спалахи маку (Papaver rhoeas)

Мак – ще одна рослина яка більше асоціюється з бур’яном в полях. Але і на садових чи дачних клумбах в композиції з такими ж невибагливими квітами та декоративними злаками вона буде радувати вас з середини червня й до кінця літа, то відцвітаючи, то знову спалахуючи червоними вогниками серед інших рослин. Одна з поширених назв – мак-самосійка, – прямо вказує на здатність розсіюватися без стороннього втручання.

Тепер ви знаєте, з яких видів квітів можна створити безпроблемну клумбу. Але пам’ятайте, хоч ці однорічники й здатні відновлюватися рік за роком, але ж додаткові посадки свіжих квітів не завадять. Особливо після суворих зим.
Яскравого вам літа!