Певно, немає жодного квітника, в якому б не росли нарциси. Розповсюджені вони по всьому світу, ці чудові квіти вирощуються навіть на арктичних станціях. В офіційний реєстр внесено понад 25 000 гібридних сортів, і їхня кількість збільшується щороку.

Мало хто може встояти перед шармом нарцисів. Але у новачків квітникарів, які не мають достатнього досвіду, дуже часто виникають питання щодо вирощування чарівної весняної квітки.

Найбільш поширені питання про нарциси

  • Скільки існує видів нарцисів? Залежить від того, з яким ви будете спілкуватись ботаніком – від 40 до 200 видів, підвидів чи різновидів видів. У них думки різняться.
  • Чи складно вирощувати нарциси? Ні. Це, мабуть, найпростіша у вирощуванні квітка, яка ідеально підходить для новачків.
  • Від чого залежить ціна на ці квіти? Від новизни або малого поширення сорту. Призові виставкові сорти будуть дорожчими за дуже відомі.
  • Чи їдять цибулини гризуни? Ні. В них містяться отруйні речовини, які земляні гризуни добре відчувають. Нищить цибулини комашня, на яку отрута майже не діє.
  • Чи довговічні цибулини? Так. В правильних умовах вони переживуть будь-кого з нас. Хоча є види та сорти, цибулини яких “зношуються”, тому і їх потрібно постійно розмножувати.
  • Як довго триває цвітіння цих квітів? Від 6 днів до 6 місяців. Все залежить від клімату того місця, де ви живете, і сорту, який вирощуєте.

Серед квітів нарциси найстійкіші, найпростіші та найдешевші для новачків, що тільки починають знайомство з садовим квітникарством. Та й садівники-професіонали постійно використовують їх при створенні весняного ландшафтного дизайну на ділянці біля приватного будинку чи адміністративної будівлі, ТРЦ, квітників у парках чи скверах.

5 сортів нарцисів, які неможливо ігнорувати

Нарциси можуть рости у різноманітних видах квітково-листяних композицій – бордюрах, рабатках, альпінаріях тощо. Найефектнішими є групові посадки цих рослин. Щоб зробити винятковим свій квітник, пропонуємо обрати для насаджень сорти з префіксом най.

1. Найпопулярніший сорт трубчастих нарцисів у світі: Dutch Master

Красиву, яскраву канареєчно-жовту квітку цього нарциса, який у висоту сягає 35 – 40 см, ви зустрічали не один раз. Листя у нього широке, сріблясто-зелене. Як ранньоквітучий сорт він прикрашає клумби у різних куточках світу вже у березні – квітні. Найбільш ефектно Dutch Master виглядатиме, якщо його висаджувати невеличкими групками поміж підсніжниками, мускарі, крокусами та тюльпанами.

2. Сорт з найбільшою квіткою: Carlton

Нарцис, перевірений часом: з 1927 року впевнено крокує квітниками світу. Середній діаметр квітки: 10 – 12 см. Пелюстки забарвлені у лимонно-жовтий відтінок, а корона – насиченого жовтого кольору. Квітне у квітні – травні. Листя – м’ясисте, синювато-зелене. Висота рослини коливається між 35 – 50 см. Висаджуйте цю квітку групами на квітниках та у контейнерах з іншими весняними квітами.

3. Лідер світових продажів: махровий сорт Tahiti

Така популярність не дивна. Квітне нарцис Tahiti у квітні – травні досить великими квітами 10 – 11 см у діаметрі. Частина пелюсток забарвлена у м’який оранжево-жовтий колір, частина – оранжевий. Висота рослини до 40 см. Його красу підкреслять мускарі, крокуси, тюльпани з темним забарвленням.

4. Найменша квітка: нарцис N. willkommii

Нарцис N. willkommii – дикоросла рослина, що походить з півніочі Піренейського півострова. Він невисокий – до 30 см. Листя м’ясисте, вузьке, зелене. Квітка зовсім маленька, її діаметр досягає заледве 1,5 см. Висаджуйте густими насадженнями вздовж доріжок, групами. Обов’язково доповнюйте іншими квітами.

5. Найнезвичніший нарцис: зеленоквітковий (viridiflorus)

На півдні Іспанії та у Марокко росте зеленоквітковий нарцис, у якого тонке темно-зелене листя з’являється тільки після цвітіння. Квітка невеличка – 2 -2,5 см у діаметрі. Забарвлена також у зелені відтінки. Вражає сильним ароматом. Але у наших кліматичних умовах його краще культивувати у горщиковій культурі.

Саджаємо нарциси: Коли? Де? Як?

Усі цибулеві, в тому числі й нарциси, висаджують восени. Причина – життєвий цикл цибулини, яка з осені має вкорінитися та сформувати квіткові бруньки. Пізніше вересня не варто висаджувати ці квіти, бо якщо швидко прийдуть морози, то рослини не встигнуть адаптуватися.

Глибина посадкової ями залежить від розміру цибулини та складу грунту. Зазвичай, вона складає три висоти (або діаметри) цибулини. У щільний грунт, там, де високо підходять грунтові води, їх висаджують вище. Відстань між цибулинами має бути хоча б 5 см.

Нарциси люблять родючий, добре дренований, зволожений ґрунт. Важкі глинисті ґрунти обов’язково полегшують додаванням піску та торфу. Легкі піщані землі “приправляють” компостом, перепрілим перегноєм та торфом. Переважна більшість сортів прекрасно росте у напівтіні, й лише деякі потребують яскравого освітлення. Проте на сонечку їхнє цвітіння триваліше.

Навесні, коли з’являються паростки квітів, їх вперше підживлюють. Це може бути, наприклад, аміачна селітра. Перед квітуванням їм треба дати калійно-фосфорних добрив. Ні в якому випадку не використовуйте свіжого гною: жодні цибулеві не перенесуть таких підгодовувань!

У кінці літа, як тільки висохне повністю наземна частина рослини, це сигнал для того, щоб викопати цибулини та зайнятися підготовкою до висадки у вересні. Викопувати треба акуратно, щоб не пошкодити. Опісля злегка обтрусити від землі і підсушити у темному, прохолодному, добре провітрюваному місці. Потім потрібно розсортувати: великі цибулини до великих, дрібноту – до дрібноти. Для підрощування дрібноти рекомендують організувати окрему ділянку. Так само вчиняють і з горщиковими нарцисами.

Розмноження нарцисів

Розмножувати нарциси можна цибулинами та насінням. Другий спосіб використовують для селекції нових сортів. Якщо Ви не займаєтесь нею, то не залишайте відцвілі квіти, а обрізайте квітконоси. При формуванні насіннєвої коробочки цибулина виснажується і нарощує мало дітки. У цибулин формується від 4 діток. Вони бувають різних розмірів.

Ось і вся стисла інформація про одну з найпопулярніших квіток. Нарциси – дуже прості у вирощуванні рослини і не вимагатимуть від вас багато уваги до себе. Якщо один раз восени зробити все правильно, то весною вони віддячать рясним сонячним цвітінням.

Гостьова публікація

Авторка Наталія Бучко