Якою може бути небезпека на кухні, що може завдати шкоди вашому здоров’ю? Більшість з вас згадають в першу чергу гарячу поверхню кухонної плити, хтось додасть ще гострі кути меблів. Але це не всі джерела, які можуть принести неприємності в життя.

Деякі предмети залишаються поза вашою увагою. Що саме потребує пильного контролю з вашого боку? Розкриваємо секрети, де може ховатися потенційна небезпека.

Обробні дошки

Якщо ви користуєтеся скляними чи мармуровими обробними дошками, то можете сміливо пропустити цей пункт. Ретельне миття гарячою водою цього кухонного приладдя убезпечить вас від потенційного джерела розмноження мікроорганізмів.

Інша справа, коли ви віддаєте перевагу дерев’яним, бамбуковим або пластиковим дошкам. В процесі використання на них з’являється безліч подряпин, де можуть залишатися мікрочастинки продуктів. А органіка, як відомо, є чудовим живильним середовищем для різних хвороботворних мікробів і плісняви.

Що робити у цьому випадку? Ретельно вимийте обробні дошки після кожного використання гарячою водою з мийним засобом. Використовуйте для миття посудомийну машину, якщо це зазначено в рекомендаціях виробника. Час від часу зачищайте поверхню дошки ножем.

Для прихильників домашніх засобів для прибирання можемо порекомендувати засипати поверхню дошки содою, а потім протерти половинкою лимону. Після чого її необхідно ретельно промити, бажано – проточною водою, щоб видалити часточки соди, які могли залишитися.

Коли на обробних дошках з’являються явні ознаки зносу (глибокі подряпини, щілини тощо), їх краще замінити на нові.

Кухонні губки

Чудовий і зручний винахід для домашнього господарства при неправильному використанні накопичує бруд і може стати джерелом інфекції та смороду. Деякі дослідження показують, що на 6 квадратних сантиметрах кухонної губки міститься до 10 мільйонів мікроорганізмів. Серед них, наприклад, кампілобактер (Campylobacter), що викликає кишкові розлади.

Після кожного використання дезінфікуйте кухонні губки у мікрохвильовці або у посудомийці. Пам’ятайте про рекомендований виробником термін експлуатації та вчасно замінюйте на нові.

Фільтр-глечик для води

Ще одним джерелом неприємностей для вашого здоров’я може стати невчасно замінений картридж для очищення води. Якщо протермінувати заміну, то він не зможе якісно виконувати свою функцію. Різні виробники рекомендують експлуатувати один картридж від 2 до 6 місяців. Або ж орієнтуватися на об’єм очищеної води.

Багаторазові пляшки для води

Пляшки багаторазового використання для води при належному догляді можна експлуатувати не один рік. Крім економії коштів, вони зменшують вуглецевий слід, чудово підходять для підтримки водного балансу під час знаходження за межами дому.

Як правило, цей посуд потрібно мити після кожного використання. І одним споліскуванням тут не обійтися, бо візуальна прозорість і чистота місткості не є тотожністю чистоти бактеріальної. Звідки там можуть взятися мікроби? З довкілля, коли ви відкриваєте пляшку для пиття, й до того ж туди потрапляє ваша слина.

Щоб не перетворити корисний предмет у розсадник інфекції, ретельно мийте всі частини багаторазової пляшки гарячою водою з використанням йоржика для посуду. При появі неприємного запаху, тріщин та інших пошкоджень без сумніву відправляйте непридатний для експлуатації предмет на смітник.

Кухонні рушники

Надійні помічники у повсякденних клопотах – кухонні рушники. Ними витирають насухо посуд, руки або стіл. Чи може там ховатися небезпека? Безумовно, якщо їх вчасно не прати, то брудні рушники досить швидко стають живильним середовищем для мікроорганізмів. Якщо у вас не вистачає можливостей для регулярного прання, то варто подумати про заміну. Наприклад, паперові рушники або антибактеріальні серветки чудово виконують ті ж самі функції. І мороки з ними менше.

Спеції

Суцільна користь і задоволення – досить поширена думка про спеції. Ми не будемо її спростовувати. Лише нагадаємо, що у всього є термін придатності. І у спецій також. Коли вони стають непридатними для вживання, то перетворюються ще на одну небезпеку на кухні. Як мінімум, вони можуть зіпсувати смак улюбленої страви.

Як запобігти шкоді від зіпсованих спецій? В першу чергу варто потурбуватися про їхнє правильне зберігання. Про різноманітні місткості та правила зберігання спецій ми вже розповідали. По-друге, візьміть собі за правило записувати дату покупки, яку необхідно зазначити на посудині зі спеціями. Пам’ятайте, що цілі спеції зберігаються довше, ніж подрібнені. Інспектуйте стан спецій і прянощів кожного разу, коли затіваєте велике прибирання на кухні.

Пластикові контейнери для зберігання

Майже у кожній оселі користуються пластиковими контейнерами для зберігання. У тому числі й для їжі. Воно й зрозуміло: дешево та зручно. Але пластик також з часом стає небезпечним і токсичним: починає виділяти шкідливі речовини. Якщо ви помітили дивний запах від харчових місткостей, зміну кольору або значну кількість подряпин та інших пошкоджень – позбавляйтесь від таких контейнерів, щоб не завдати шкоди собі та рідним. Або хоча б не використовуйте більше для зберігання продуктів.

Що стосується місткостей з-під йогуртів, морозива та інших харчів, як би привабливо вони не виглядали – не спокушайтесь. Такі контейнери розраховані на разове використання, після якого підлягають переробці.