Шкодувати кошти на оформлення дитячої кімнати у нас якось не прийнято. Часом серед знайомих розгортається справжнє змагання, хто створить для свого чада найкращі умови. Але у гонитві за бажанням дати дитині все найсучасніше, найкрасивіше та найдорожче часто поза увагою залишається декілька важливих аспектів.

Інтер’єр дитячої кімнати – це насамперед комфорт і функціональність. Стилістика та естетика дизайну грають також не останню роль, але при цьому не варто забувати про безпеку. Типові помилки при оформленні дитячої кімнати виникають саме через ігнорування цього чинника. Які саме та як їх уникнути? Давайте розберімося.

Помилка перша: хибне уявлення про екологічність матеріалів.

Експерти з екологічної безпеки запевняють, що тільки 25% матеріалів, які мають відповідне маркування, насправді відповідають вимогам. Спричинити шкоду здоров’ю дитини можуть хімічні сполуки (формальдегіди, феноли, толуоли тощо), радіаційне та електромагнітне випромінювання. Де може ховатися джерело небезпеки?

Підлога: лінолеум, ламінат чи ковролін?

Лінолеум, назва якого перекладається як “лляна олія”, вже давно асоціюється з синтетичними матеріалами. І, не зважаючи на його високу зносостійкість, не є бажаним покриттям у дитячій кімнаті. Причина цього – наявність шкідливих хімічних сполук, які виділяються у повітря та можуть негативно вплинути на самопочуття, а в гірших випадках – спровокувати виникнення хвороб та алергічних реакцій.

Матеріал нового покоління – мармолеум – у своєму складі містить смолу хвойних дерев, дрібну тирсу, лляну олію, вапно та натуральні барвники. Він не тільки зносостійкий, не змінює свого кольору під дією сонячних променів, але й має бактерицидні та гіпоалергенні властивості, не накопичує статичну електрику. Дуже непоганий варіант для оформлення дитячої кімнати.

Ламінат, не зважаючи на свої високі експлуатаційні якості та безпечність, все ж не бажано застосовувати в кімнаті для малечі. Ламіноване покриття досить слизьке, що може сприяти падінню та травмуванню дитини. Крім того, у такої підлоги відсутні звукопоглинальні якості.

Ковролін приваблює своєю м’якістю та здатністю утеплювати підлогу. Якщо вам до вподоби таке рішення, то варто віддати перевагу бамбуковому покриттю. Ковролін з натуральної вовни накопичує пил та стає середовищем для пилових кліщів. До того ж вовна може викликати алергію. Покриття зі штучних волокон, хоч і простіше у догляді, але не має антистатичних властивостей і може бути джерелом шкідливих хімічних речовин.

Стіни у дитячій кімнаті: фарбуємо чи клеїмо шпалери?

Що безпечніше для оформлення стін у дитячій кімнаті фарба чи шпалери? Безумовно, найбільш практичним варіантом буде фарбування, оскільки розмальовану або забруднену стіну у цьому випадку легше оновити.

Обираючи фарби для кімнати, в якій буде жити дитина, відразу відмовляйтеся від тих, що мають різкий неприємний запах. Варто зупинити свою увагу на водоемульсійних фарбах з натуральними основами: вапняними, казеїновими, силіконовими або силікатними. Вони практичні, їх легко реставрувати, якщо дитина забруднила стіну. Крім того, такі фарби не вигоряють на сонці.

Шпалери відповідають усім ознакам екологічних матеріалів. Паперові, бамбукові, джутові або шпалери із рідкого скла безпечні для дитячого здоров’я, не викликають алергій, а деякі з них перешкоджають розвитку мікроорганізмів. Клей краще брати на основі крохмалю або казеїну.

Правильний текстиль для оформлення дитячої кімнати

Штори, ковдри, пледи, килими… Їх підбирають не тільки для краси, але й для комфорту. Важливо пам’ятати, що не все те, що стильно виглядає, буває таким же безпечним та корисним.

Штори із важких тканин добре прикриють від сонця та налаштують дитину на денний сон, але під час активних ігор дитина може їх зачепити, їхню вагу може не витримати карниз. До того ж, велюр, оксамит та інші щільні тканини накопичують пил. Для дитячої кімнати варто підбирати більш легкі штори з бавовни, льону та натуральних тканин з домішками синтетичних волокон. Замість важких масивних карнизів зверніть увагу на римські штори з їхнім зручним та безпечним механізмом.

Килими з коротким ворсом більш практичні для дитячої кімнати. Ними краще накривати не всю підлогу, а тільки зону для ігор. Щоб полегшити собі прибирання, обирайте килими з гіпоалергенних штучних волокон.

Помилка друга: неправильний вибір меблів

Меблі для дітей потрібно підбирати у відповідності з віком. Більшість помилок, які стосуються вибору меблів для оформлення дитячої кімнати, включають питання безпечності, кількості та розташування. На що звертати увагу?

Безпечність меблів стосується не тільки матеріалів, з яких вони зроблені. Екологічність та відсутність шкідливих речовин у їхньому складі – це важливо, але й не менш важливими є стійкість, надійні кріплення та легкість при відкриванні дверцят і висуванні шухляд. Потурбуйтесь, щоб дитина сама могла дотягтися до потрібної речі, не ризикуючи при цьому впустити на себе шафу або полички з ящиками.

Не варто обставляти кімнату й меблями з металевими декоративними елементами. Надійними варіантами є сучасні корпусні та модульні меблі, вбудовані шафи. Ефективно організувати дитячий простір можна за допомогою відкритих полиць, стелажів з висувними шухлядами, етажерок та комодів. Такі рішення для зберігання іграшок та інших дитячих скарбів допоможе дитині самостійно підтримувати лад у кімнаті та уникнути капризів та суперечок, оскільки будь-який потрібний предмет буде у зоні доступу.

Кількість меблів, необхідних для облаштування дитячої кімнати залежить від віку дитини. Для немовлят і малюків до 3 років достатньо наявності ліжечка та невеликої шафи або комоду для найнеобхіднішого. Ну, ще столик та стілець для творчості та спокійних ігор.

Не варто захаращувати дитячу кімнату старими меблями з вітальні або спальні батьків. Можливо вони ще в доброму стані, але задумайтесь, чи вписуються ці меблі в стиль інтер’єру та чи зможе їх дитина використовувати для власних потреб. Зайві меблі забирають простір для ігор.

Плануючи розташування кожного предмету, подбайте про практичність та комфорт. Ліжко варто розміщувати подалі від вікон та дверей, щоб уникнути протягів та зайвого шуму, створити умови для повноцінного відпочинку. Стіл для занять та уроків краще поставити ближче до джерела природного світла. За допомогою меблів можна поділити на зони навіть маленьку кімнату.

Помилка третя: тільки один світильник

Хибною думкою є, що для освітлення дитячої кімнати достатньо тільки одного джерела світла. Особливо якщо вона невеликого розміру. Одна, навіть найшикарніша люстра, зможе повноцінно освітлювати лише місце для ігор.

Маленькій людині просто необхідно, щоб біля ліжка також був світильник. Дуже добре, коли він обладнаний регулятором інтенсивності світла. Бра, торшер або світильник на тумбочці зроблять атмосферу у кімнаті більш затишною у вечірні години. Такий світильник можна залишити увімкненим на деякий час, якщо дитина боїться засинати без світла. І почитати книжку перед сном з ним зручніше.

Не залишайте без додаткового освітлення й робочий стіл. Зручна настільна лампа збереже дитині зір, знизить навантаження на хребет, бо не потрібно буде дуже нахилятися над підручниками та зошитами.

Помилка четверта: у полоні стереотипів

Кольорові рішення при оформленні дитячої кімнати не менш важливі, ніж комфортні меблі та правильне освітлення. Стереотипи, що склалися у суспільстві, диктують: хлопчикам – блакитний колір, дівчаткам – рожевий, дитяча кімната повинна бути схожа на ігровий майданчик та створювати відчуття постійного свята. А якщо замислитися?

Для малюків приємними та заспокійливими кольорами в дизайні стануть бежеві, пісочні, пастельні відтінки зеленого, синього та рожевого. Дошкільнята та молодші школярі оцінять ігрові моменти та яскраві декоративні деталі. Головне, не втратити відчуття міри і не намагатися перетворити дитячу кімнату в атракціон.

Поєднання спокійної кольорової гами у якості базових відтінків з виразними аксесуарами, дитячими іграшками та надійними меблями – базовий рецепт комфортного простору. Уважніше придивляйтеся до своєї дитини, і вам буде простіше зрозуміти, чим доповнити інтер’єр кімнати, щоб вона стала улюбленим місцем.