Звідки беруться зайві речі? Щось подарували, щось купили у більшій кількості, ніж потрібно, чимось вже давно не користуєтесь, а викинути жаль. Непотрібні предмети накопичуються, поступово перетворюючи колись охайну оселю в склад, де панує безлад.

Чи можна з цим боротися? Звичайно! Для цього “ворога” потрібно знати в обличчя. Тож розберемося з 5 основними групами речей, які здатні відвоювати у вас вільний простір.

Акційні товари та безкоштовні зразки

Якщо ваші полички у ванній кімнаті переповнені засобами для догляду та косметикою, проаналізуйте, як вони там опиняються. Зрозуміло, що майже неможливо не спокуситися вигідною пропозицією купити крем чи шампунь “2 за ціною 1”. Але задумайтесь про те, чи справді воно вам потрібне? Теж саме стосується й безкоштовних зразків: перш ніж рука інстинктивно потягнеться до привабливих акційних пробників, згадайте, що вдома їх вже зібралася ціла колекція.

Що ж робити? Перевірте термін придатності у всього накопиченого “добра”. Рішуче відправте до смітника усі протерміновані баночки, пляшечки й флакончики. Залиште собі тільки ті косметичні засоби, якими ви користуєтесь, все інше роздайте тому, кому воно потрібніше. А тепер помилуйтеся, який лад запанував на полицях.

Запаси, куплені про всяк випадок

Дверцята кухонних шаф ледь-ледь зачиняються, а під мийкою важко знайти місце для ще однієї пляшки мийного засобу? Пора перевірити, що ви наскладали “про всяк випадок”.

Коли у вашій оселі не передбачено комори, а усі меблі компактні та вміщують тільки найнеобхідніше, варто привчитися ретельніше складати списки для закупів. Замисліться, чи так вже необхідно купувати гречку чи борошно з запасом на півроку тільки тому, що сьогодні чудові знижки? Особливо, якщо згадати, що у вашій родині більше люблять, наприклад, рис, а випікаєте ви щось тільки до Дня народження та Великодня. Тож не варто скуповувати все, що здається привабливим, але не є необхідним.

Зробіть ревізію своїм запасам: у продуктів варто враховувати не тільки кінцевий термін споживання, але й умови, в яких вони зберігалися. Теж саме стосується і побутової хімії, яка після закінчення строку придатності може принести більше шкоди, ніж користі.

Як привчити себе не спокушатися вигідними пропозиціями?

  • Складіть список основних продуктів та засобів для прибирання на 1 місяць і дотримуйтеся його під час закупів. Час від часу вносьте корективи, якщо уподобання чи потреби змінилися.
  • Купуйте більшу кількість за акційними цінами тільки тоді, якщо у вас є місце, де зберігати запаси. Або якщо такі покупки призначені для декількох родин.
  • Не забувайте, що не всю побутову хімію доводиться купувати щомісяця. Наприклад, пляшечки мийного засобу для посуду може вистачити на 3-6 місяців.
  • Не купуйте незнайому продукцію по кілька екземплярів, навіть якщо вона коштує вдвічі дешевше від ваших звичних уподобань. Може так статися, що цей продукт або засіб вам не сподобається чи не підійде. Тож навіщо витрачати зайві гроші?
  • Не реагуйте імпульсивно на яскравий цінник з написом “Акція!”. Зупиніться, спробуйте згадати, скільки коштував цей продукт, коли ви востаннє звертали на нього увагу. Якщо потреба та вигода дійсно співпадають – сміливо купуйте, коли є сумніви – обмежтеся своїм звичним списком.

Речі, які вичерпали свій ресурс і підлягають утилізації

Мова піде про одяг і взуття, текстиль та іграшки, пресу та посуд. Знайдіть час і уважно передивіться, що у вас сховано в шафах, запхнуто на антресолі чи навіть складено купою у кутку. Будьте рішучими – позбавляйтесь мотлоху, не давайте шанс хаосу захопити ваше житло!

Одяг. Весь зношений і деформований одяг, з полинялими фарбами, з дірками складайте у пакети і відправляйте на смітник. Невже ви вважаєте, що оті діряві колготки, шкарпетки без пари чи розтягнута футболка ще на щось згодяться? Теж саме стосується і взуття, що вичерпало свій ресурс: з відклеєними підошвами, зламаними блискавками, збитими носами.

Іграшки. Не менш безжалісно перетрусіть дитячі іграшки, періодичну пресу та посуд. М’які звірята, що пережили вже не одне прання, втратили оченята та носики, вже не такі привабливі, як були колись. Крім того, діти виростають, втрачають інтерес до колись улюблених забавок. Якщо непотрібні іграшки в доброму стані – їх можна комусь подарувати чи віддати на доброчинність. Не забудьте порадитися з дитиною, щоб випадково не позбавитися улюбленої ляльки чи звірятка вашого нащадка.

Посуд. Чашка з відбитою ручкою, тарілка з тріщиною, сковорідка з пошкодженим антипригарним покриттям – коли в останній раз ви користувалися цими предметами? Вже й не згадаєте? А чому ж тоді вони займають місце в шафах та на полицях? Вирок для них один – у смітник!

Преса. А ота купа журналів та газет на столику у вітальні: ви й справді гадаєте, що з цікавістю всоте будете перечитувати місцеву пресу кількарічної давнини? Залиште тільки ті екземпляри, які мають для вас якусь цінність. Все інше – на пункт приймання вторинної сировини.

Речі, що втілюють у собі спогади

Це ще одна категорія предметів, яка непомітно захаращує простір: сувеніри з подорожей, пам’ятні подарунки, речі, з якими пов’язана та чи інша вагома подія у вашому житті. Викинути таке на смітник у сентиментальної людини рука не підніметься.

Але все ж таки прийдеться прийняти думку, що з деякими речами доведеться розлучитися. Як же навести лад з мінімальними втратами? Спочатку спробуйте сувеніри та подарунки вписати в наявний декор оселі, використайте їх як акценти в інтер’єрі, доповніть вже наявні композиції.

Листівки, квитки, дитячі малюнки та інші згадки про приємні моменти можна об’єднати в тематичні колекції, створити так звані арт-буки, присвячені цікавим подіям з вашого життя. Наприклад, зберіть все, що стосується вашої першої подорожі за кордон, і наклейте на сторінках альбому. Напишіть біля кожного предмету особисті враження – і у вас буде цікава книга спогадів.

Для дорогих серцю листів придбайте красиву коробочку. Можна систематизувати їх у хронологічній послідовності чи об’єднати за особою дописувача. Перев’яжіть кожну купку декоративною стрічкою – і у вас буде власний родинний архів.

Речі, які ви планували колись використати

До цієї великої групи предметів можна віднести всі ті речі, котрі купувалися з думкою:”Я обов’язково це зроблю…” або “Я колись цьому навчуся!” Зазвичай, це стосується різного роду хобі.

Як воно буває: на хвилі захоплення від знайомства з новим видом рукоділля чи спорту скуповуються відповідні матеріали та аксесуари. А потім, то часу не вистачає, то бажання зникло, то спроба виявилася невдалою. І лежать нікому непотрібні гантелі та ракетки для тенісу, мішки з пряжею або десятки кольорів муліне.

Дайте собі чесну відповідь на питання:”Чи будуть мені хоч колись потрібні всі ці речі?” Якщо категорично “ні!”, то варто подумати, як з найменшими втратами позбавитися від зайвих предметів у вашій оселі. Є два варіанти: продати на тематичних майданчиках або подарувати тому, кому воно потрібне. І наступного разу, коли охопить жага нової діяльності, зупинитися й серйозно подумати: це хвилинна примха чи ви дійсно будете цим займатися.

З усього цього висновок очевидний: для того щоб не допустити поширення безладу в домівці, необхідно утримуватися від зайвих покупок. І час від часу перебирати речі, що накопичуються, визначаючи для них три основні напрямки: викинути, продати чи віддати. Альтернатив не існує.