Освітлення в спальні має не менше значення для комфорту, ніж зручне ліжко та приємна постільна білизна. Надлишок, як і нестача світла, можуть негативно впливати на самопочуття та настрій. Тому важливо правильно спланувати кількість та розташування освітлювальних приладів.

В сучасному дизайні спальні віддається перевага функціональності, мінімалізму та елегантності. Ці тенденції стосуються також і освітлення. Для створення атмосфери затишку та інтимності у спальні недостатньо однієї люстри, практичніше вибрати різні лампи, які вирішують конкретні завдання.

Тут допоможе розуміння призначення загального та локального освітлення. Головне світло заповнює весь простір спальні, відбиваючись від стелі та стін, розсіюється по всій кімнаті, не залишаючи темних закутків. В той час як додаткові джерела освітлення виконують вузьку функцію, роблячи комфортним читання перед сном, вибір одягу в шафі або хвилини, проведені перед туалетним столиком.

Загальне освітлення в спальні: люстра чи точкові світильники

Найзвичнішим приладом загального освітлення для спальні є люстра. Сучасні моделі здатні задовольнити найвибагливіший смак, але є нюанси.

Як вибрати люстру для освітлення в спальні?

Розташування та розміри люстри багато в чому залежать від розміру спальні та стилю її оформлення.

Розкішним кришталевим конструкціям нескладно знайти місце у просторих класичних інтер’єрах. Головне освітлення в спальні повинно бути достатньо яскравим, але при цьому м’яким та теплим. Тому, щоб створити рівномірне розсіяне світло, бажано обирати люстри з декількома лампами.

Маленьким спальням з низькими стелями більш пасуватимуть невеликі накладні або підвісні люстри з плафонами, спрямованими вгору. Таким чином світловий потік буде відбиватися від стелі, не зменшуючи при цьому і так не дуже велику висоту. Це зробить кімнату затишною та чудово освітленою.

У великій спальні з високими стелями люстру кріплять по центру кімнати. Інколи, за дизайнерським задумом, ця точка може бути зміщеною. Але у цьому випадку рівномірність освітлення в спальні компенсують додатковими джерелами світла.

Плафони для люстр у спальню краще обирати з матованого скла. Цікаво виглядатимуть і стельові світильники з абажурами із щільної тканини або навіть паперу: такі варіанти прийнятні для більшості напрямків кантрі та етнічних стилів. Варто також звернути увагу на термостійкість матеріалів, щоб уникнути загоряння та можливої пожежі.

Світлодіодне освітлення в спальні

Якщо в інтер’єрі спальні переважають сучасні тенденції, то від люстри як головного джерела світла можна відмовитися. Великий асортимент точкових світлодіодних світильників робить привабливою ідею облаштування світлового поясу. Найчастіше такий варіант обирають при наявності багаторівневих гіпсокартонних або натяжних чи підвісних стель.

Точкові світильники розміщують по периметру кімнати або по усій поверхні стелі. Вони можуть бути вбудованими або прихованими за плівкою або склом. З цією ж метою можуть бути використані підвісні споти та світлодіодна стрічка.

Локальне освітлення в спальні

Основне призначення спальні — відпочинок і сон. Але досить часто у цій кімнаті розміщують шафи з одягом, туалетний столик з дзеркалом, а подекуди й робочий куточок. Для зручного користування кожну локацію потрібно обладнати власним джерелом світла.

Романтичне освітлення в спальні біля ліжка

Приліжкова зона – друге за пріоритетністю місце для освітлення в спальні. Читання перед сном для більшості вже давно стало частиною вечірнього ритуалу, тому потрібно потурбуватися про якісне світло.

Біля ліжка, розрахованого на двох, встановлюють парні світильники: бра, торшери чи настільні лампи. Важливо щоб їх конструкція дозволяла скеровувати світловий потік, дозволяючи охоплювати тільки одне спальне місце. Приліжкові світильники можуть бути із щільними абажурами, мати плафони з відбиваючою внутрішньою поверхнею або висувні регульовані кронштейни.

Бра закріплюють над ліжком на висоті 150 см від підлоги. Інколи їх монтують безпосередньо в узголів’я ліжка. В цьому випадку важливо вирахувати безпечну відстань, щоб унеможливити травмування.

Дуже ефектно виглядають підвісні світильники. Також популярний варіант діодного підсвічування знизу ліжка або ніші, де розташоване узголів’я.

Освітлюємо дзеркало або туалетний столик

Туалетний столик у спальні потребує свого власного освітлення, щоб ви могли чітко бачити своє відображення в дзеркалі під час косметичних процедур. Рівномірне світло без відблисків дасть розташована по периметру світлодіодна стрічка. Також хороший ефект дають парні світильники з білими плафонами без орнаменту, світловий потік яких скерований так, щоб не відбиватися від дзеркальної поверхні.

Локальне освітлення шафи у спальні

Додаткові світильники, розташовані над шафою, допоможуть не заблукати у світі полиць та вішаків, не переплутати колір светра чи іншого одягу. Обирайте точкові або навісні варіанти. Правильне світло висвітлює кожен куточок гардеробу – і це робить життя комфортним та приємним.

Освітлення робочого куточка у спальні

Не у кожному житлі є можливість облаштувати окремий кабінет для роботи. Найчастіше куточок для цього виділяють у спальні: столик з ноутбуком або крісло для рукоділля не займають багато місця. Для комфортної діяльності в домашніх умовах варто подбати про якісне освітлення.

Торшер, бра або світильник для робочої зони повинен давати яскраве спрямоване світло, щоб не напружувати зір. Можна обрати моделі з регульованою яскравістю: вони допоможуть домогтися потрібного освітлення з урахуванням напруги електромережі та часу доби.

Підсумуємо: сучасна індустрія пропонує безліч варіантів освітлювальних приладів на усі випадки життя. Світильники та люстри для спальні варто вибирати з урахуванням функціональних зон у вашій кімнаті, і тоді почуття комфорту та затишку вам забезпечені.