Заощадження кухонного простору є актуальним питанням для багатьох. Рейлінги – геніальний винахід, що допомагає в його вирішенні. Їх легко використовувати в кухнях зі стандартними гарнітурами чи без навісних шаф, великих або маленьких, з кухонними островами чи без них.

Здавалося б, прості труби, що надійно кріпляться до різних поверхонь, але скільки можливостей вони надають. Додаткова фурнітура для рейлінгових систем дозволяє розташувати усе необхідне на відстані простягнутої руки від робочої зони, видозмінювати інтер’єр кухні та підвищувати її функціональність.

Рейлінги: коротко про головне

Рейлінги в приватні оселі перекочували з ресторанних кухонь, де кожна зайва хвилина, витрачена поваром на пошук необхідного начиння для приготування страв, могла коштувати репутації закладу. Любителі куховарити в домашніх умовах швидко оцінили практичність цих пристосувань. Не залишилися рейлінгові системи й поза увагою дизайнерів інтер’єрів.

Основні види рейлінгів

В залежності від розташування розрізняють кілька видів рейлінгів.

Горизонтальні конструкції зустрічаються найчастіше. Їх кріплять до стін на відстані не менше ніж 40-50 см від стільниці. Якщо рейлінг встановлюють під навісними секціями, то в цьому випадку дотримуються інтервалу у 8-10 см від нижнього краю настінної шафки. Горизонтальні рейлінгові системи розташовують у вигляді окремих елементів, суцільної лінії або кутової конструкції – вибір залежить від дизайну кухні та потреб власників.

Вертикальні рейлінги розміщують між барною стійкою та стелею, стільницею та верхнім ярусом кухонного гарнітура. Можливо навіть встановлювати їх між підлогою та стелею. Вертикальними конструкціями виділяють кути та використовують для зонування простору.

Підвісні рейлінгові системи нагадують сітку або решітку, їх розташовують над кухонним островом. Найчастіше їх закріплюють за допомогою ланцюгів. На такій конструкції розміщують ковші, сковорідки, друшляки та інший посуд.

Висувні рейлінги вбудовують у фасади кухонних меблів. Це дозволяє зберігати необхідні предмети, що використовуються досить часто, але не щодня. Такі конструкції забезпечують швидкий доступ і вберігають від бруду та запилення.

Найкращі матеріали для рейлінгів

Зрозуміло, що конструкції, на які кріплять інші предмети, повинні бути надійними та безпечними. Бо хто ж зрадіє, коли в одну, далеко не прекрасну, мить весь дбайливо розвішаний кухарський арсенал полетить шкереберть?

Нержавіюча сталь – найбільш популярний матеріал для виготовлення рейлінгових систем. Шліфований метал стійкий до підвищеної вологості та дії мийних засобів, красиво поєднується з усіма оздоблювальними матеріалами (деревом, склом, каменем тощо) та витримує значні навантаження.

Металеві рейлінги виготовляють також з анодованого алюмінію, нікелю та латуні. В залежності від стилю інтер’єру кухні можна підібрати хромовані елементи, з бронзовим, золотим, мідним напиленням або нікельовані чорні.

Пластикові рейлінгові системи – бюджетний варіант для сучасних кухонь. Вони поступаються за міцністю металевим екземплярам, тому сильно навантажувати цю конструкцію не рекомендується. Частіше використовують не надто довгі пластикові штанги для підвісного кріплення кількох легких полиць або кухонних приладів.

Популярні аксесуари для рейлінгових систем

В залежності від мети використання рейлінгів підбирають додаткові аксесуари.

Гачки різних форм та розмірів використовують для розташування кухарського приладдя (лопаток, великих ложок, терок тощо), прихваток, рушників, чашок та інших необхідних предметів, що мають спеціальні отвори або петельки для підвішування. Гачки та штанги добре поєднуються з перфорованими панелями, підвищуючи функціональність кухонного простору.

Полички з різних матеріалів (метал, дерево, скло) застосовують для розміщення баночок зі спеціями та приправами, тари з побутовою хімією, кімнатних квітів та пряних рослин. На сітчасті полички викладають вимиті фрукти, дрібну побутову техніку (міксери, кавомолки, блендери). На них також можна виставити красиві декоративні тарілки, глечики, кухлі та інший посуд.

Підвісні кошики пристосовують для зберігання пляшок та габаритних предметів.

Тримачі приваблюють своєю функціональністю: крім розміщення різного кухонного начиння є спеціальні види для паперових рушників, фольги, харчової плівки та пергаментного паперу. Можна знайти тримачі для кулінарних книг, підвісні хлібники або кашпо для квітів. Вибір залежить від ваших потреб, розмірів та стилю кухонного приміщення.

Магнітні планки розроблені спеціально для зберігання ножів.

До рейлінгових конструкцій можна додати місткості для дрібних предметів, сушарки для посуду, мильниці та інші практичні пристосування.

Поради з вибору та розміщення рейлінгів

Рейлінгові системи значно поліпшують зовнішній вигляд кухні, виступаючи як декоративні елементи, що підкреслюють стиль оформлення. Але їхня основна функція – полегшити та оптимізувати процес приготування їжі, тому при розташуванні рейлінгів варто дотримуватися деяких правил.

  • Встановлюйте рейлінгові системи в тих місцях, де до них легко дотягнутися рукою.
  • Ближче до робочої зони розміщуйте ті предмети, якими користуєтеся найчастіше. Логічно в районі мийки розміщувати рейлінгові системи з рушниками, мильницею та засобами для прибирання, в той час як біля плитки будуть доцільнішими баночки зі спеціями, сіль, кулінарні лопатки та інше начиння. Над робочим столом знайдіть місце для ножів, обробних дощок, книг з рецептами тощо.
  • Якою б сильною не була спокуса розмістити деякі прилади над плитою, робити цього не варто. В цьому місці предмети швидко забруднюються жиром та випарами від страв, що готуються.
  • Подбайте про надійне кріплення для кожного елемента рейлінгової системи. Особливо це стосується підвісних стельових конструкцій. Такий практичний підхід убезпечить вас від травмування, а посуд та приладдя – від пошкодження.

Правильно підібрані та розумно розташовані рейлінги збережуть сили та зменшать час, що йде на приготування їжі та підтримання чистоти та порядку в кухні.