Стелаж – це практично та зручно. Невибаглива конструкція з полиць, скріплених вертикальними стійками, приваблює своєю функціональністю. Крім звичного використання стелажів у бібліотеках, вбудованих шафах, гардеробах і коморах, існують не менш цікаві варіанти їхнього застосування у відкритому просторі у будь-яких кімнатах.

Різновиди стелажів

Конструкції стелажів можна розрізняти за різними ознаками.

  • Однобічні та двобічні.
  • Стаціонарні й пересувні.
  • Підлогові та навісні.
  • Модульні або цільні.
  • Закриті та відкриті.
  • Із задньою стінкою та без неї.

Стелажі виготовляють з різноманітних матеріалів, тож є можливість вибрати саме той, що буде гармоніювати з вашим інтер’єром. Натуральне дерево та ДСП для класичних дизайнів, метал або скло – для сучасних, яскравий пластик – для дитячих і ванних кімнат, гіпсокартон – для вбудованих декоративних стелажів.

Стелаж: вагомі переваги в інтер’єрі

Багатофункціональність стелажів обумовлена їхніми безсумнівними перевагами. По-перше, власниками житла з невеликою площею цінується те, що стелаж не займає багато місця, його легко можна перемістити з однієї кімнати в іншу. По-друге, модульні або секційні конструкції неважко зібрати самотужки, дотримуючись інструкції.

Серед інших позитивних моментів варто також зазначити невисоку вартість у порівнянні з шафами та іншими меблями. Стелаж може стати привабливим декоративним елементом інтер’єру або бути використаним як перегородка для зонування простору.

Найзручніші габарити стелажів

Звичайно ж, стелажі потрібно вибирати, враховуючи специфіку та стиль приміщення. Але існують загальні рекомендації щодо габаритів.

  • Висота. Для більшості інтер’єрів 1,8 м – найбільш оптимальна висота стелажа.
  • Ширина варіюється від 90 см до 2-3 метрів. Вибір буде залежати від функції, яка покладається на стелаж, і розмірів місця, де його планують встановлювати.
  • Глибина. 45 см – досить практична глибина полиці, якщо меблі розраховані для зберігання речей. Полички книжкового стелажа глибиною зазвичай не перевищують 25-30 см.
  • Відстань між полицями залежить від розмірів предметів, які будуть зберігатися. В каркасних стелажах її можна самостійно регулювати, а в цільних моделях найчастіше встановлюють висоту полиці на рівні 35-40 см.

Способи використання стелажів в інтер’єрі

Для стелажа, як і для будь-якого предмета меблів, завжди можна знайти не одне застосування. При цьому варто не тільки вмикати фантазію, але й враховувати нагальні потреби.

Зонування простору

Якщо вам потрібно відокремити функціональний сегмент у невеликому приміщенні, то “напівпрозорий” стелаж – найбільш оптимальний варіант для зонування. Він не перекриє доступ сонячного світла з єдиного вікна й не перетворить кімнату, що й так не може похвалитися вільним простором, у тісну комірчину.

Використання стелажів як перегородок дуже поширене. З їхньою допомогою можна розмежувати кухню та вітальню у квартирі-студії або кухню з їдальнею у великому будинку, виділити робочий куточок у спальні чи відділити ігрову зону від спального місця у дитячій кімнаті. Варіантів безліч.

Практично також використати стелаж як роздільник у просторих приміщеннях, де не потрібні суцільні стіни, але є необхідність розмежувати кімнату на функціональні зони. Легка напівпрозора конструкція створить ілюзію відокремлення, але не вплине на сприйняття візуального об’єму приміщення. Та й кількість освітлення практично не зміниться.

Стелаж як система зберігання

Однією з головних функцій стелажів залишається зберігання, бо навіщо ж ще може згодитися така кількість полиць в інтер’єрі. Найпоширенішим варіантом є зберігання книжок. Таке застосування стелажів прийнятне не тільки в робочому кабінеті, але й у вітальні, спальні, дитячий або підлітковій кімнаті.

На кухні цей предмет меблів можна використати для зберігання посуду, чаїв і спецій. Або ж для демонстрації колекцій чашок, чайників, келихів тощо. Красиво і практично на стелажах виглядають декоративні та пряні рослини.

У кухні буде практичним використання стелажів-надбудов над барною стійкою або кухонним півостровом. Зробити їх нескладно: досить закріпити кілька ярусів відкритих полиць над стільницею.

У передпокої чи гардеробі стелажні системи стануть чудовим місцем для розміщення взуття, капелюхів, інших необхідних речей.

У ванній кімнаті – для зберігання чистих рушників, косметичних засобів, банних аксесуарів.

Стелаж у вітальні може поєднувати функцію роздільника, системи зберігання та декоративного елемента. Залежить це від розташування, дизайну та наповнення.

Стелаж як елемент декору

Якщо дозволяє площа приміщення, то стелаж можна використати як елемент декору. На них не розмістиш багато речей, але своїм оригінальним виглядом вони доповнюють дизайн інтер’єру.

Вбудовані в стіну чи в меблі стелажі

Це найпрактичніше використання стелажів у малогабаритних і мансардних кімнатах. Їх часто розміщують в нішах, обрамляють вікно або зону відпочинку. Стелаж можна розташувати вздовж всієї стіни. Або вбудувати під сходами.

Для створення ілюзії об’єму полиці роблять асиметричними, різної висоти та глибини. Досить часто в таких випадках використовують висувні стелажні секції на коліщатках.