Великдень – одне з найбільших весняних свят. В ньому гармонійно переплелися християнські традиції з прадавніми ритуалами зустрічі весни. Яйце, розписане прадавніми символами, означало пробудження й оновлення природи, гармонійність і вічність Всесвіту.

Якими бувають великодні яйця

Декоративно розписані до Великодня яйця розрізняють за техніками фарбування та нанесення малюнка.

Крашанки – зазвичай це варені яйця, пофарбовані одним кольором з використанням харчових або природних барвників. Найпоширенішим способом є використання цибулиння, але цікавих результатів можна дістати з соком буряка, шпинату або червонокачанної капусти, кави, чаю або відвару кори та гілочок різних дерев. За бажанням крашанки можна прикрасити відбитками перших квітів, листочків або травинок, які закріпляють на яйці до занурення у розчин для фарбування.

Писанки малюють гарячим воском, використовуючи для орнаменту традиційні символи та кольори, притаманні тій чи іншій території.

  • Червоний колір є найпоширенішим і найбільш багатозначним. Радість життя, вогонь та добро, символ крові Спасителя, пролитої за людство.
  • Зелений – колір надії, весни та пробудження природи.
  • Всі відтінки жовтого символізують сонце, майбутній урожай.
  • Кольори неба, повітря та чистоти – блакитний та синій.
  • Чорною фарбою наносять символи ночі, нескінченності життя, загадкового потойбіччя та незвіданих таємниць.
  • Силу землі відтворюють коричневою фарбою.

Різновидом крашанок є крапанки та дряпанки. На монохромному тлі крапанок рясніють прості геометричні візерунки: крапки, плями, смужки. Пофарбовані природними фарбами яйця перетворюють на дряпанки за допомогою гострого металевого предмету, яким видряпується запланований малюнок.

Вражають уяву майстерно виконані мальованки. На них зображають квіткові композиції, релігійні сюжети, копії відомих картин. Перші мальованки створювалися монахами в монастирях і відображали сцени із Святого Писання.

Ще одним видом великоднього декорування є, так звані, яйчата. Це яйцеподібні вироби мистецтва з дерева, кераміки та фарфору, каменю. До цієї техніки належать всесвітньо відомі яйця Фаберже.

Сучасний декор яєць до Великодня

Сьогодні поруч з традиційними писанками пропонується багато суто декоративних ідей. Писанки, виконані в техніці декупажу, вишиті та зваляні з вовни, прикрашені мереживом та тематичними наліпками. Сучасні майстри та креативні студії у передвеликодній період пропонують майстер-класи з традиційного писанкарства та святкового декорування. Не сумнівайтеся, ваші руки здатні творити дива та гарний настрій!