Серед сучасного різноманітного асортименту важко не розгубитися, коли хочеш вибрати мийку на кухню. На що, крім красивого дизайну, звернути увагу? Яку краще обрати форму? Як правильно визначитися з розмірами?

Давайте разом знайдемо відповідь на ці питання. Адже кухонна мийка – це необхідний елемент функціональної кухні, від котрого чекають практичності, а не збільшення клопоту. Кам’яні, металеві чи керамічні мийки, в першу чергу, повинні бути зручними у використанні й достатніми за розмірами, щоб без зайвих проблем мити найбільш використовуваний посуд.

Квадратна мийка: лаконічна досконалість

Квадратна форма досить приваблива для сучасних кухонних інтер’єрів. Вона зручна та містка, у ній поміщається посуд будь-якої конфігурації. Найпоширеніші розміри такого типу мийок: 50х50 см та 60х60 см. Гарний варіант для невеликої кухні.

Кругла мийка: оригінальність та елегантність

Мийки круглої форми виглядають компактно та елегантно. Вони успішно вбудовуються до нешироких стільниць, чудово підходять для кутових інсталяції. Стандартний діаметр цього різновиду кухонних мийок складає 45-50 см.

Зручна глибина у 20 см сприяє легкості миття посуду та зменшує кількість бризок. Ще однією безсумнівною перевагою круглої форми є простий догляд: відсутність кутів сприяє меншому забрудненню.

Прямокутна мийка: класична геометрія

Мийка прямокутної форми – найпоширеніший варіант для будь-якої кухні. У цьому випадку звертають увагу на розміри, матеріал і функціональність. Звичний для багатьох прямокутник характеризується зручністю, місткістю та розмаїттям варіантів.

Багатосекційна прямокутна мийка

Така форма мийки об’єднує в собі кілька чаш (частіше дві-три) або секцій. Мультифункціональне пристосування дозволяє одночасно виконувати декілька справ, суттєво економлячи час: мити та полоскати посуд, розморожувати м’ясні чи овочеві продукти тощо. Такий вид кухонних мийок розрізняють за формами секцій, розмірами та глибиною.

Навряд чи для секційної мийки знайдеться місце на маленькій кухні, зате це хороший варіант для просторого приміщення або для кухонного острова.

Прямокутна мийка з “крилом”

Цей різновид мийки виручить, коли немає місця для сушарки. Так зване “крило” – це продовження мийки. Найчастіше воно має рифлену поверхню та нахил, що дозволяє залишкам води на чистому посуді чи продуктах стікати до чаші.

Мийки складної форми

Складні мийки на кілька секцій можуть бути не тільки прямокутними, але й овальними, трикутними, трапецієподібними або фігурними. Досить часто вони поєднуються з “крилом”. Їх використовують у повнорозмірних кухнях, монтують на кухонні острови.

Як вибрати мийку: головні параметри

Якщо форму кухонної мийки вибирають з урахуванням власних уподобань і дизайну та стилю кухні, то, щоб визначитися з розмірами, потрібні точні розрахунки. Для цього знімають мірки (довжину та ширину) з каркаса шафи чи тумби, куди буде вмонтована мийка. І вже з готовими розмірами можна йти до магазину сантехніки або будівельного супермаркету.

Варто пам’ятати

  • Відстань від краю мийки до ребра шафи та до стіни не повинна бути менше за 5 см.
  • Оптимальна глибина, що не дозволить бризкам води розлітатися по всій кухні, складає приблизно 19 см. Але ніяк не менше 15 см, якщо кухня зовсім маленька.
  • Довжина раковини варіюється від 60 до 120 см і залежить від габаритів кухні та конструкції мийки (кількість секцій, наявність “крила” тощо).
  • Місце для змішувача передбачено не в усіх моделях. У разі його відсутності потрібно збільшити заплановану відстань між краями мийки та стільниці, куди її буде інстальовано.

Плануючи кухню, завжди вибирайте спочатку меблі, а потім вже під них підшукуйте мийки та інше обладнання. Це позбавить вас зайвого клопоту.