Що перше спадає на думку при слові “село”? Скоріше за все, згадуються розбиті дороги, сумні хатки тощо. А якщо промовити ”кантрі” (теж саме, але англійською)? Уява швиденько намалює затишний будиночок з дерев’яними меблями, ситцевими фіранками на вікнах та кріслом-гойдалкою з пледом.

Чому у третьому тисячолітті інтер’єр у стилі кантрі виявився настільки привабливим, що багато жителів мегаполісів радо відтворюють його у своїх квартирах в багатоповерхівках? Можливо, це спроба не втратити свою ідентичність, коріння, бути ближчими до природи? Якби там не було, але стиль кантрі, що виник на початку минулого століття, залишається сучасним та актуальним.

Характерні риси стилю кантрі в інтер’єрі будинків і квартир

Стиль кантрі втілює в собі мрію про ідеальне сільське життя, де кожна річ заворожує своєю простотою і практичністю, де немає місця метушні й шкідливому впливу досягнень сучасної промисловості. Дизайн, що відтворює сільський побут в інтер’єрі, свого часу виник у різних куточках планети. В ньому можна вгадати риси, властиві англійським заміським особнякам, техаському ранчо, тосканським віллам або прованським будиночкам.

У кожного напрямку кантрі є свої національні особливості. Але деякі характерні риси є об’єднуючими, незалежно від регіону виникнення.

  • Використання тільки природних матеріалів. Стиль кантрі в інтер’єрі передбачає домінування натуральних матеріалів. У дуже рідких випадках можна погодитися на стилізацію. Домівка у сільському стилі – це царство дерева, каменю, текстильних виробів, декоративних дрібничок ручної роботи та квітів. Тут не знайдеться місця для хромованих металів, загартованого скла та універсального пластику. Кожна деталь дизайну натякає на багаторічну історію, на часи, коли все було набагато простіше та зрозуміліше.
  • Колірна палітра дизайну кантрі ґрунтується на теплих пастельних відтінках. Основою може бути вся коричнева гама: шоколадний, горіховий, бежевий тощо. Органічно вплітаються в дизайн сільського стилю жовтий, пісочний та теракота. М’який рожевий, бузковий, приглушені відтінки синього та зеленого – також прийнятні варіанти для кантрі.
  • Практичність та навмисна грубість меблів. Масивні дерев’яні меблі без зайвого оздоблення виглядають так, наче ними користувалася ще ваша прабабуся: чіткі лінії, мінімум обробки, натуральні кольори, пофарбовані або з ефектом кракелюр. Якщо у вас збереглися якісь скрині, лавки, шафи чи полички з прадавніх часів, то сміливо використовуйте їх у дизайні свого кантрі-інтер’єру. Вони лише підкреслять автентичність стилю.
  • Відсутність надлишкового декору. Усі ці плетені та вишиті серветки ручної роботи, картини, свічники та керамічні статуетки в кантрі стилі вітаються. Але існує ймовірність захопитися прикрашанням інтер’єру, й тоді затишне житло ризикує перетворитися на музей або ярмарок. Тож не забувайте про помірність, щоб дотриматися канонів стилю.

Ще одним бажаним елементом в інтер’єрі в стилі кантрі є наявність вогнища. Найчастіше це камін у вітальні. Але у власному будинку джерелом живого вогню може стати, наприклад, піч на кухні.

Які матеріали бажано використовувати при створенні інтер’єру в стилі кантрі

Як вже зазначалося вище, головною ознакою інтер’єру в сільському стилі є присутність у дизайні великої кількості натуральних матеріалів. Що саме пасує до вашого кантрі-інтер’єру, які матеріали та де саме використовувати, давайте спробуємо розібратися детальніше.

Дерево, дерево й ще раз дерево

Інтер’єр в стилі кантрі без дерева не існує. З цього природного матеріалу зроблена переважна більшість меблів, ним оздоблюють стіни, стелять підлогу, декорують стелю. Найкраще для цих цілей підходить дуб з його виразною фактурою та багатством відтінків. Тепла палітра хвойних порід, наприклад, сосни, підкреслить затишок вашої домівки. Непоганим варіантом будуть вишня та горіх.

Для меблів поверхню дерева залишають грубо обробленою. Вітається зістарений матеріал, на якому видно вплив часу. Для підлоги найчастіше використовують дерев’яний паркет. Але й прості нефарбовані дошки також відмінно вписуються в стиль. Дерев’яними панелями частково або повністю обшивають стіни та стелю. Стіни в дизайні кантрі можуть також бути побіленими, оздобленими штукатуркою або обклеєними простими паперовими шпалерами з невиразним малюнком або взагалі без нього.

Знаковим елементом декору стелі є дерев’яні балки. Але тут варто враховувати їхню значну вагу – в невеликих приміщеннях з висотою до 3,5 метрів краще зробити імітацію з більш легких матеріалів.

Текстиль з натуральних волокон

В оформленні житла у стилі кантрі не можна ігнорувати текстиль. Для штор та фіранок, покривал та пледів, чохлів для меблів та оббивки диванів або крісел існує великий вибір серед лляних, вовняних та бавовняних тканин. Текстильний матеріал може бути як фарбованим одним кольором, так і з дрібним квітковим малюнком, або з візерунком у смужку чи клітинку.

Для прикрашання штор, покривал та скатертин дуже доречна вишивка, яка робить акцент на регіональній приналежності. Актуальним залишається декорування оселі предметами ручної роботи: в’язаними пледами, ковдрами з клаптиків у техніці печворк, мереживними аксесуарами, сплетеними гачком тощо.

Камінь в інтер’єрі кантрі

Ще одним безцінним джерелом натхнення для стилю кантрі служить натуральний камінь. Ідеальне місце для нього — це оздоблення каміну. З обережністю варто використовувати важкий камінь для декору стін, краще застосувати зонування. Кам’яна підлога — це красиво, але більш ефектно виглядатиме у поєднанні з простою неглазурованою керамічною плиткою або в компанії з килимом.

Крім того, до натуральних матеріалів, якими можна сміливо доповнити інтер’єр у стилі кантрі, можна віднести шкіру, ротанг, лозу та соломку. М’які шкіряні меблі додадуть вагомості та солідності, а плетені стільці та крісла налаштують на пасторальний лад. Кошики та короби, плетені з соломки, вдало підкреслять основну ідею сільського стилю.

Інтер’єр в стилі кантрі: національні особливості

Попри те, що дизайн в кантрі стилі залишається впізнаваним будь-де, існують деякі регіональні особливості декорування. Можна легко сплутати американський і британський кантрі, але важко не впізнати французький прованс. Чим же відрізняються один різновид стилю від іншого?

Англійський стиль кантрі характеризує наявність великої кількості текстилю. Це, перш за все, вишукані м’які меблі з тканинною оббивкою світлих кольорів, прикриті чохлами стільці так крісла. Натяком на британське походження дизайну буде використання картатих пледів, штор у клітинку, тканих килимків. Стіни та стеля найчастіше мають світле оформлення. Довершують загальну картину камін, крісло-гойдалка та статуетки з порцеляни.

Американський кантрі приваблює своєю лаконічністю. Відтворити атмосферу ранчо не складно: прості, навіть грубі, лінії меблів пом’якшуються наявністю яскравого текстилю з мексиканськими орнаментами, ковдрами та килимами в клаптиковій техніці. Обов’язковими атрибутами цього напрямку є камін, облицьований диким каменем, та мисливські трофеї з колекцією вогнепальної зброї. Відкриті полички прикрашає столове срібло та старовинні вироби зі скла. Світильники в інтер’єрі американського кантрі часто мають ковані елементи.

Французький кантрі (прованс) – найбільш упізнаваний з напрямків стилю. Світлі життєрадісні кольори та чисельні квіткові мотиви створюють романтичний настрій, нагадують про літо, сонце та море. Витончений інтер’єр складається з непомітних дрібничок: вироби із порцеляни, декоративні свічки, невеличкі букети квітів, кущики лаванди у горщиках та висушені трави. Меблі в стилі прованс білого або синього кольору, антикварні або штучно зістарені, з демонстративними потертостями, з ефектом кракелюр тощо.

Текстиль для житлових приміщень підбирають з дорогих натуральних тканин. Під час вибору штор віддають перевагу пастельним відтінкам оливкового, оранжевого, пісочного або бежевого. Для їхнього декорування використовують ручну вишивку та мереживо. Стіни найчастіше поклеєні паперовими шпалерами з майже непомітним квітковим принтом.

Італійський кантрі більше представлений уподобаннями жителів Тоскани. Він поєднує у собі античну витонченість та середземноморський простір. Його візитівкою виступають світлі кімнати з арковими дверима та вікнами, штукатурені або пофарбовані в кремові, світло-сірі або піщані кольори стіни, легкий дизайн меблів. Допускається використання меблів та декоративних елементів у стилі рококо та бароко. Підлогу часто викладають з каміння або світлої непофарбованої деревини.

Окремої уваги вартий рустикальний стиль (так званий, грубий кантрі). Дизайн інтер’єру в такому стилі комусь може видатися занадто суворим через темні відтінки натурального дерева, якого тут дуже багато. Але в цьому є свій шарм. А ретельний підбір декору робить таке житло не менш затишним, ніж кімнати у світлій колірній палітрі.

Як ми вже зазначали, інтер’єр у стилі кантрі перегукується з етностилем і несе на собі відбиток традицій різних країн. Чи існує серед цього розмаїття український кантрі? Офіційно – ні. Але у нас багата історія та велика кількість декоративно-прикладних ремесел, що збереглися з прадавніх часів. І можливо саме вам вдасться викристалізувати основні канони українського кантрі в інтер’єрі.