Важко втриматися від чергової покупки, коли бачиш дерев’яний посуд. Особливо, коли це вироби народних майстрів. Уява миттєво малює привабливі картинки апетитних вареників саме в цій мисці з дерева або красиво викладеної м’ясної нарізки на дошці для сервірування.

фото Pinterest

Попри всю привабливість та екологічність дерев’яних виробів, досить часто вони розчаровують через швидку втрату природного кольору, деформацію або розтріскування поверхні. Причиною цього стає недотримання правил догляду за кухонним начинням з деревини. Як правильно мити, сушити та зберігати такий посуд, читайте у нашій статті.

Посуд з дерева: догляд відразу після покупки

Миски та тарілки, ложки та кухарські лопатки, хлібниці й обробні дошки – асортимент виробів з дерева для кухні майже безмежний. Відразу після придбання подібної краси виникає бажання миттєво використати дерев’яний посуд. Але варто зачекати!

Перед першим застосуванням виробів з дерева сполосніть їх у теплій воді, щоб позбутися пилу, що накопичився на поверхні за час подорожі від виробника до покупця. Витріть поверхню чистою сухою ганчіркою, рушником або серветкою для видалення залишків вологи й залиште на столі чи відкритій полиці для остаточного висихання.

фото Pinterest

Крім того, поверхню дерев’яного посуду та обробних дощок рекомендується обробити перед використанням мінеральною або лляною олією. Для цього невелику кількість підігрітої олії ретельно втирають м’якою тканиною з усіх боків виробу. Залишки збирають паперовою серветкою й залишають до повного всотування мінімум на 8 годин.

Дерев’яний посуд: як правильно мити

Перш за все, візьміть собі за правило мити вироби з дерева відразу після використання. Це дозволить запобігти всотуванню сторонніх запахів, розмноженню мікроорганізмів і деформації поверхні.

Мити дерев’яний посуд краще під теплою проточною водою. Якщо забруднення сильне, то можна скористатися кухонною губкою чи щіткою та делікатним засобом для посуду, до складу якого не входять луги, кислоти або абразивні часточки.

фото Pinterest

В жодному разі не залишайте вироби з дерева надовго замоченими у воді. Волога проникає між волокнами деревини, а потім у процесі висихання випаровується й пошкоджує структуру матеріалу – й посуд розтріскується. Через це категорично не рекомендується його мити у посудомийній машині.

Як сушити посуд з дерева

Після миття обов’язково витирайте кожен предмет насухо. Після цього залиште на кілька годин у сухому місці, що добре провітрюється. Важливо, щоб на дерев’яний посуд не потрапляло пряме сонячне проміння, щоб поруч не знаходилися джерела тепла (нагрівачі, батареї тощо).

Як видалити неприємний запах з дерев’яного посуду

Для видалення сторонніх запахів скористайтеся звичайним лимоном: розріжте його навпіл і протріть поверхню посуду чи дошки м’ясистою частиною. Промийте проточною водою й не забудьте висушити.

фото Pinterest

Щоб прибрати запах цвілі, зробіть розчин з 3 частин гарячої води й 1 частини оцту – обробіть посуд з усіх боків, через кілька хвилин ретельно помийте.

Також видалити неприємні запахи допомагає звичайна сода або кам’яна сіль. Алгоритм дій однаковий: нанести на вологу поверхню, протерти, змити й висушити.

Дерев’яний посуд: практичні поради з догляду

Для подовження терміну експлуатації посуду та дощок з дерева раз на 3-4 місяці обробляйте поверхню виробів лляною олією.

Раз на місяць бажано робити дезінфекцію. Для цього достатньо протерти посуд етиловим спиртом або хоча б горілкою.

фото Pixabay

Якщо поверхня дерев’яного виробу стала шорсткою або на ній з’явилися мікротріщини, легенько пройдіться дрібнозернистим наждачним папером, а потім обробіть лляною олією.

Плями, що з’являються на поверхні деревини після ягід і деяких овочів, можна видалити перекисом водню. Не забудьте після такої обробки ретельно вимити посуд.

Дерево не любить перепадів температур, тому вироби з нього не можна використовувати для зберігання страв у холодильнику чи для розігрівання у мікрохвильовці. Також не варто їх застосовувати як підставки під гарячий посуд.