Кухонний острів – не новий винахід, схожі конструкції зустрічалися ще на кухнях середньовічних замків. Чому ж саме зараз цей предмет меблів став таким популярним? Сучасні люди звикли до комфорту, і при цьому дуже цінують свій час. А з кухонним островом можна оптимізувати приготування їжі, щоб воно не перетворювалося на важку повинність.

Мультифункціональність і зручність – це те, що ми очікуємо від оточуючих нас предметів. І кухонний острів якнайкраще втілює в собі обидві характеристики. Які саме задачі він буде виконувати, залежить від ваших бажань та можливостей.

На жаль, повноцінний кухонний острів можна встановити тільки у просторому приміщенні. Але і для власників маленьких кухонь є прийнятні варіанти.

Якими бувають кухонні острови: форма та комплектація

Вибираючи острів для кухні, варто потурбуватися, щоб він своєю формою відповідав загальній стилістиці. Так ви отримаєте повну гармонію між практичністю та красою.

Розмаїття форм островів для кухні

Форма кухонного острова не обмежується звичними чіткими лініями. Сьогодні виробники пропонують безліч цікавих варіантів, які здатні зробити приготування їжі комфортним та необтяжливим. Що саме вибрати, орієнтуйтесь на стиль інтер’єру, власний смак та потреби.

Прямокутний кухонний острів – типовий вибір для більшості інтер’єрів. Така конструкція чудово поєднується з будь-яким стилем: від класики та кантрі до сучасного мінімалізму та хай-теку. Прямокутний модуль найчастіше розташовують в центрі кухні або на межі між кухонною зоною та вітальнею у квартирах-студіях.

Овальний або круглий острів більше підійде для сучасних інтер’єрів. Особливий шарм такій конструкції надають глянсові обробні матеріали. Закруглені конструкції добре поєднуються із сучасною технікою.

Півострів з одного боку кріпиться до основного кухонного гарнітура, створюючи цікавий дизайн. Його лінії можуть бути прямими або вигнутими, інколи зустрічаються й зовсім несподівані форми.

Мобільний кухонний острів зазвичай можна пересувати по кухні, завдяки коліщаткам. Цей варіант буде привабливим для тих, чия кухня не може похвалитися достатньою кількістю квадратних метрів. Адже це дуже зручно: відкотити меблі в куток, якщо не має в них зараз потреби.

Кухонний острів: комбінуємо корисні функції

Щоб отримати від кухонного острова як можна більше користі, потрібно визначитися, які саме функції він буде виконувати.

Робоча поверхня є обов’язковою частиною острова, вона допомагає оптимізувати процес приготування їжі, не створюючи безлад на кухні. Стільниця для кухонного острова не повинна бути занадто гладкою та слизькою, відповідний матеріал для неї – дерево, ДСП, штучний камінь.

Робочу поверхню кухонного острова можуть поєднувати з обіднім столом або барною стійкою, які для зручності можна розташовувати на різних рівнях. Для економії простору підійде варіант з висувним обіднім столом.

Мийка, вбудована в кухонний острів, також не є якоюсь дивиною. Це значно підвищує функціональність та спрощує миття посуду та продуктів.

Окрім мийки на острові можна розташувати плиту або варильну поверхню. Це може бути як електричний, так і газовий варіант, що в більшості випадків залежить від можливостей підвести відповідні комунікації. Якщо ви плануєте встановити кухонний острів з плитою, то не нехтуйте й установкою витяжки. А також потурбуйтеся про локальне освітлення безпосередньо над робочою поверхнею.

Нижня частина острова облаштовується зручними поличками та шухлядами, в яких буде зберігатися кухонне начиння. Туди також можна вбудувати відсіки з місткостями для сміття, невеликий холодильник для напоїв, посудомийну машину тощо. На робочій поверхні можуть також знаходитися розетки для дрібної кухонної техніки: блендера, комбайна, чайника або інших пристосувань, якими ви регулярно користуєтесь.

Кухонний острів: умови для установки

Одного бажання мати кухонний острів в інтер’єрі недостатньо, потрібні ще й відповідні умови. Як вже говорилося вище, найефективніше такі меблі працюють у просторому приміщенні, тому загальна площа не повинна бути меншою за 15 м², а ще краще – 20 м². Оптимальна відстань між островом та іншими кухонними меблями складає як мінімум 90-120 см, що дозволить вільно та без перешкод пересуватися.

Розміри кухонного острова залежать в значній мірі від його комплектації. Довжина його варіюється від 120 см, а ширина – від 60 до 150 см (залежить від функцій). Комфортна висота складає 85-95 см (орієнтуйтесь на зріст дорослих членів родини). Враховуючи рекомендовані спеціалістами габарити, ви уникнете проблем при використанні острова у повсякденному житті.

А що з комунікаціями?

Значно простіше буде вирішити питання підведення комунікацій до кухонного острова ще на етапі проектування та будівництва. Якщо установка мультифункціональних меблів планується у вже збудованому житлі (квартирі чи будинку), то доведеться вибирати той варіант, який не потребує зайвих зусиль.

Газ. Якщо у вас газифікована будівля, то логічно буде встановити таку ж плиту на кухонному острові. Але не все так просто. Зібрати купу узгоджень з газовою службою, гарантувати абсолютну безпечність, облаштувати необхідну вентиляцію – все це потребує немало часу, коштів та нервів. До того ж вартість газу для населення ще не досягла ринкової ціни, тож від підвищення тарифів ніхто не застрахований. Подумайте: воно вам треба?

Електрика. На відміну від газу, підведення електричних комунікацій не повинно викликати стільки проблем. Варто зазначити, що електрична енергія згодиться не тільки для варильної поверхні, але й для освітлення, забезпечить роботу витяжки та інших кухонних приборів.

Водогін та каналізація. Наявність мийки на кухонному острові передбачає подачу та відвід води. Краще, звичайно, всі ці питання вирішувати ще під час будівництва, але й пізніше є шанс все правильно організувати.

Кухонний острів для маленької кухні

Кухонний острів можна облаштувати і для маленької кухні. Скоріше, правда, не острів, а острівець. Такий незалежний модуль навряд чи вдасться обладнати мийкою або плитою, зате він чудово зможе виконувати функцію робочої поверхні або обіднього столика.

До того ж, на поличках такого острівця можна зберігати багато чого корисного. І, на відміну від великого стаціонарного кухонного острова, мобільні меблі обладнані поворотними коліщатками. Це значно спрощує їхнє використання і дозволяє завжди знайти місце, де вони нікому не будуть заважати навіть у невеликому приміщенні.

Маленький кухонний острів може бути трансформером, тобто за рахунок додаткових відкидних стільниць значно збільшувати свою корисну площу. Деякі варіанти мобільних острівців входять до основного кухонного гарнітура, де вже передбачене місце для схову на той час, коли вони не задіяні в роботі.

Функціональний кухонний острів надає кухні додаткові можливості. З таким пристосуванням залучення помічників до приготування їжі перестає бути проблемою: місця вистачить для всіх. Наявність у ньому поличок створює додаткові місця для зберігання, зручна робоча поверхня не обмежує рухи та може послужити місцем для розташування додаткової кухонної техніки.